ďťż
Mount Power Pszenżyto ozime i jare Wszystko o pszenżycie .Technika uprawy odmiany środki ochrony itp Index ana pig Prawo jazdy ile ciągną
 

Pszenżyto ozime i jare Wszystko o pszenżycie .Technika uprawy odmiany środki ochrony itp

Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?Mi najlepiej wypadało Woltario.

ja w tym roku zamówiłem Woltario na lepsze gleby a na piachy Kitaro. pozytywne doświadczenie mam także o odmianie Janko i Pawo zdrowotnosć tych dwóch odmian średnia małą wrażliwość na stres zwłaszcza Janko i mało wrażliwe na zakwaszenie. pawo ma wiekszy potencjał plonowania.

a jaki jest stres na polu? o co w tym chodzi? ja siałem fidelio-miało byc niskopienne ale tak urosło gdzies nad kolana grubosc ziarna dobra a długosc dosc długa-dziadek twierdzi ze szczepione na życie-ale kolor czerwony jak na pszenicy...ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie

nie słuchaj dziadka takie cos jak szczpienie na życie jest niemożliwe. kolor zawsze bedzie taki "pomaranczowy"niezaleznie od odmiany róznice moga byc w wielkości ziarniaka bardziej podłużny lub pekaty. pszenżyto jest gatunkeim syntetycznym czyli sztucznym otrzymanym na drodze krzyżowania pszenicy z żytem. ogólnie jest tak że jest forma pośrednia miedzy tymi gatunkami, ale i tak sa różnice pomiędzy odmianami.
stres na polu np : stres wodny susza, nieodpowiednie pH itp ogólnie zespoł czynników abiotycznych bo biotyczne czyli żywe to róznego rodzaju patogeny a to juz inna bajka


ja miałem woltario i witon ale mi trochę wymarzł.woltario wypadło lepiej i je sieje , i mam też na próbe kazo ale nie wiem co to będzie
Kazo żadna rewelacja kosiłem kiedyś.
Jak chcesz niskie to Woltario ewentualnie Magnat. Ale to pierwsze zdecydowanie lepsze.

Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne


Jak masz dobre ziemie to najlepiej wychodzi Kitaro Ładne klosy niezawysokie i ziarno ladne
U mnie też jest kitaro i sieje go nawet na V klasie i jest Ok. Kitaro to naprawdę dobra odmiana :)

ja chciałem kitaro ale nie dostałem w tym roku on jest najlepsze na piaski. posiałem woltario.

Ja sieję co roku Fidelio i nie narzekam a w tym roku zasiałem trochę na próbę Kazo.

Ja sieję woltario jest dobre.Miałem disco, fidelio i w tamtym roku nieszczęsne moderato niby miało być średnie tak powiedział gość w centarali a urosło w tą suszę na 1,5 metra i zaliczyło glebę plon ledwie 40q na III klasie po grochu. Chciałem witona ale nie było i zaproponował mi to moderato. Woltario sieję od 3 lat, plon dobry w tym roku susza i dało 60q. Siał ktoś witona jak sie spisuję, chcę go kupić już od 2 lat ale niema :rolleyes:

a ja w tym roku kupilem ghrenado i moderato zobaczymy co bedzie lepsze

Każda odmiana ma jakies konkretne wymagania a jak się ich nie przestrega to można się ostro przejechać.

Moderato jest świetną odmianą ale na 4, 5 i nawet 6 klasę i sieje sie go góra 150 kg ha,ja sieję 130 kg/ha. Jak się zasieje na 3 klasie, po grochu i 200 kg to nie ma mocnych musi legnąć, a jak legnie na etapie wypełniania ziarna to nie ma plonu. U mnie na 5 klasie zboże po zbożu od nie wiadomo ilu lat dało mimo suszy 57 dt/ha.Ja osobiście nigdy na 3 klasie po grochu nie zasiałbym pszenżyta tylko pszenicę. W tym roku pszenica Kris na 4 klasie po rzepaku 68 dt/ha.

Disco i Fidelio to wg. mnie dużo słabsz odmiany od Moderato w stosunku do warunków na jakie są przeznaczone. No są to starsze bo 10 letnie odmiany, a postęp idzie. Moderato ma 3 lata.

Grenado jest ekstra na dobre gleby polecam jest to nowa odmiana (1 rok).

Jest też taka prawda że to co w jednym gospodarstwie wyjdzie super nie musi wyjść super w drugim i na odwrót.

Ma ktoś doświadczenia z Pawo i Sorento. Proszę o konkrety.

Dzięks.

Masz rację konkretna odmiana ma swoje wymagania, co do tego że zasiałem pszenżyto na tym polu anie pszenicę wyszło dlatego że pózno się namyśliłem na nowe pszenżyto, wymieniam co 3 lata a woltario myślałem że sieje drugi raz a okazało się że trzeci, i te pola które miałem pod pszenżyto już obsiałem.Zawsze w trzecim roku sieję 1h nowego pszeżyta na rozmnożenie.Pszenice miałem po rzepaku i grochu.Normalniwe to po rzepaku i grochu jest pszenica później jeczmień i dopiero pszenżyto. Moderato jest wysokie i wymaga anty wylegacza, wysiałem 1,5q/ha i miałem zastosować anywylegacz ale ojciec stwierdził że susza zrobi swoje, nawet nie posiałem drugej dawki azotu, było wysokie i ładnie stało ale przyszła wichura 3-4 tygodnie przed żniwami i zrobiła swoje.

Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. :(

Ja sieje jare w tym roku miałem KAGO i WANAD , i nawet nie legło słomy więcej jak z pszenicy ozimej plonowało lepiej jak jara pszenica , daje go krówkom zamiast otrąb bo przy tej cenie wole dać pszenżyto i jęczmień , problem jest tylko z dokładnym wymłóceniem bo lubi zostawać w kłosach zwłaszcza jak się wieczorkiem kosi

Jak u siebie młuciłem jare to też zostawało w kłosie 2-3 ziarka ale może to być spowodowane pzez choroby grzybowe tak nam kiedyś tłumaczył kierownik na praktyce. :rolleyes:

w tamtym roku miałem woltario i fidelio. woltario oddało dwa razy więcej niż fidelio. w tym roku woltario zasiałem na 3,10 ha


Sąsiad zasiał moderato to urosło mu jak żyto a jak przyszła ulewa to wszystko legło. :(

Ja mam Moderato i nigdzie się nie wywaliło :D

no i na kazo się już zawiodłem...przez te deszcza zaczeło kiełkować w kłosach

A ja mam takie pytanie ile siejecie pszenżyta na hektar bo w mojej okolicy każdy sieje inną ilośc.

Na słabszych glebach posiałem Moderato, a na '' lepszych '' ( kl. IV ) Fidelio. Lepiej wypadło mi Moderato. Plon około 3,9 t/ha, a Fidelio 4 ( plon niby wyższy, ale na lepszej glebie ).

spotkałem się z takim stwierdzeniem (myślą), że kto sieje dużo to i dużo zbiera, jednak to nie prawda, najlepiej siać nie za dużo i nie za mało wtedy ziarno jest grubsze, zboże ma przestrzeń do rozwoju.

osobiscie sieję 200kg/ha ozimego i jarego


Jakie odmiany pszenzyta siejecie i jakies spostrzezenia plonu czy podatnosci na choroby w stosunku do odmian wczesniejszych w waszych gospodarstwach?
Zrobiłem wczoraj eksperyment, posiałem jare pszenżyto. Mam taki kawałek trudny do przebrnięcia wiosną, naczytałem się fachowej literatury i zaryzykowałem. Reszta zależy od tego jaka będzie zima, aby nie było zbyt ciepło.

ja w tym roku miałem moderato i zgadzam sie z pawlem , ale plon ładny z ha 4,5 t

w tym roku mielismy grenado i moderato sialismy 200kg/ha i moderato na 4klasie 6ton z ha :) :huh: także uraqtowalo ono mi plony a grenado moze 4tony i na lepszej ziemi :(

aha i dodam jeszcze ze obje odmiany prosto z centrali byly

Ja sieje Fidelio od paru lat i mi sie sprawdza,na V klasie 5 do 6 ton zalezy od roku.

Czym najlepiej teraz odchwaścić pszenżyto i jęczmień(miotła, chaber, rumian) jeżeli zechcę zasiać po żniwach poplon (gorczyca)?

koledzy mam problema z pszenżytem. tzn w tym roku pierwszy raz testowałem oprysk tolurexem jak tylko dało sie wjechac. I problem w tym ze miotły i innych chwastów nie widac ale gorczyca pola została i jest jeej sporo, a ona jest srednio wrażliwa na tolurex :( I nie iwem czysobie odpuscic i zostawic czy pryskac drugi raz jakims mustangiem czy cus w minimalnej dwace, ale troche mi sie nei chce znowu latac :(

A druga sprawa jakich antywylegaczy używacie do pszenicy, pszenzyta ozimego i jeczmienia jarego.

Wyczytałem cos o regulator 620SL że niby można nim leciec jeczmien w fazie 2-4 lisci to by pasowało razem z herbicydem :) Według ulotki pszenice nim mozna pryskac od fazy krzewienia do strzelanai w zdzbło. Czy ktos tym pryskał kiedykolwiek ??

My stosujemy Antywylegacz płynny 675 sl (CCC) + Moddus
Mieszamy w jednym zabiegu w dawkach 1l + 0,2l / ha. Pierwszy zabieg wykonaliśmy w pszenicy na 1 kolanko. Drugi damy na 2 kolanko w tej samej proporcji lub na liścia flagowego samym Moddusem w dawce 0,3l.
Z kolei w jęczmieniu jarym zastosujemy prawdopodobnie 1 zabieg. Się zobaczy...
Dałbym samego Moddusa ale 200 zł za litr mnie przeraża.

Jest jeszcze etefon (np. Cerone 480 SL). Sosuje się go w jęczmieniu jarym od fazy drugiego węzła źdźbłowego
(kolanka) do początku pojawienia się pierwszych ości. Dawka 0,75l/ha,
w pszenżycie ozimym od fazy pierwszego węzła źdźbłowego (kolanka) do początku pokazania się liścia flagowego. Dawka 1 l/ha. A w pszenicy od fazy pierwszego węzła źdźbłowego (kolanka) do początku pokazania się
liścia flagowego. Dawka 0,75l/ha.

Kombinacji jest wiele. Jest w czym wybierać.

własnie mnie najbardziej ciekawi ten regulator 620sl bo można by pryskac jeczmien razem z herbicydem w jednym przejezdzie i to samo w pszenicy :)

.

Moderato jest bardzo dobre, plonuje świetnie, a ponadto toleruje kwaśną glebę

Elo Panowie!!!

Mam pytanko. Nigdy jeszcze mnie miałem pszenżyta jarego. Powiedźcie mi jak ono plonuje, uprawa jest cięższa jak z ozimym?

plonuje gorzej niż ozime przynajmnij u nas. I jest problem z wymłuceniem zawsze zostaje w kłosie chocby nie wiem co robic.

Mam takie pytanie otóż czy Moderato sieje się tylko na słabszych glebach piachy klasa IV i czy można zasiac je na bardzo dobrej ziemi klasa I lub II i ile siejecie na ha?

Ja mam Moderato i sieje je na IV i V bo tylko takie klasy posiadam. Co do ilości wysiewu to trzeba siać rzadko bo ta odmiana silnie się krzewi, ja sieje tak ok. 180 kg/ha

Ja w tym roku mam posiane Grenado i Sorento. sorento jest już zebrane plon 7 - 8 ton z ha na ziemi 3- 4 klasa. Siałem go 150 kg na ha. Odchwaszczanie na jesieni glean a wiosną mustang na skrócenie stabilan 2l na ha i od mączniaka bumper super 1l na ha+ dolistny nawóz z mikroskładnikami. Schodzi szybko z pola wiec można go polecić jako przedplon dla rzepaku. Grenado jeszcze stoi i czeka lepszej pogody, chociaż jest już z deka porośnięte; mimo że to odmiana karłowata można ją łatwo wyłożyć ( w tamtym roku 2/3 plantacji legło) Sieje go 140 kg na ha ( jest to jedna z najmocniej krzewiących się odmian pszenżyta ) odchwaszczanie takie jak przy soretno ale bez skracania i bez fungicydów spodziewany plon 6 t na ha na ziemi 5-6 klasa. Nawożenie N przy obu odmianach to dwie dawki po 150 kg saletry amonowej. Region Podlasie.
Miałem doczynienia też z Kazo ale ono lubiło wymarzać więc zrezygnowałem. W okolicy dobra opinią cieszą się jeszcze odmiany moderato i witon ( podobno bardzo dobra). Na koniec zachęcam do rzadszych siewów.

Ja mam odmiane Todan info na temat uprawy poszukajcie na stronie HR Strzelce...miałem ją pierwszy rok i mimo suszy na 5 klasiedało około 5 ton nawożenie 150 kg superfosfatu jesieniai 100 kg saletrzaku wiosnna...wiosną prysnołem na chwasty Atlantisem 04 WG

taki plon porzy takim nawożeniu to troche nie realny po mojemu. na jakiej ziem to siałes ?? U mnie w tym roku fidelio dało srednio 5,5t ale nwożenie to 250kg polifoska 6 i na wiosne 250kg saletrzaku

Mam do Was pytanie- mieliście może zasianą odmianę pszenżyta Magnat? Jeśli tak to jak Wam sypało, no i co z chorobami grzybowymi, odporne? Myślę nad zakupem tej odmiany.Dobry wybór?


taki plon porzy takim nawożeniu to troche nie realny po mojemu. na jakiej ziem to siałes ?? U mnie w tym roku fidelio dało srednio 5,5t ale nwożenie to 250kg polifoska 6 i na wiosne 250kg saletrzaku

stanowisko po ziemiakach a pod nie przyszło 15 rozrzutników kurzaka (obornik od kur) nie taki ze słomą tylko same odchody :huh: wszystko było na 5 klasie miejscami czyli 0,30a tego pola 4 klasa sie trafia

ja w tym roku kupuje swieże pszenżyto grenado i madilo zobaczymy co to z tego bedzie :) troche cena wysoka w poórwnaniu z cena rynkowa :( 150zł na fakture zaprawione a bez rachunku 130 ja bede chcoiał skłądac na dopłaty wiec z rachunkiem wezme i zawsze ta 100 do hektara zwróca :)

Czy siał ktoś pszenżyto ozime - "Dinaro" ?? Jeśli tak, to napiszcie jakie plony na jakich ziemiach oraz wymagania?

Ostatnio mieliśmy Moderato - jeśli na słabsze ziemie to polecam, na lepsze ziemie tym bardziej. Z tym tylko, że jest to odmiana długosłoma, więc w intensywnej uprawie konieczne skracanie źdźbła. Natomiast na V klasie, pomimo suszy w Naszym rejonie, plon wyszedł 5 ton/ha.

Dinaro polecali w top agrar, podobno bdb plony.


ja w tym roku kupuje swieże pszenżyto grenado i madilo zobaczymy co to z tego bedzie :) troche cena wysoka w poórwnaniu z cena rynkowa :( 150zł na fakture zaprawione a bez rachunku 130 ja bede chcoiał skłądac na dopłaty wiec z rachunkiem wezme i zawsze ta 100 do hektara zwróca :)

drogo sobie cenią materiał kwalifikowany (wiosna za owies dałem około 160 zł za 100 kg ja w tym roku pszenżyto zasieje te same co rok temu (musze je tylko odwiać i zaprawić) chce jedynie wziąc na hektar żyta bo te co mam to już stara odmiana i ziarenka z roku na rok co raz cieńsze...byłem w centrali tydzien temu ale narazie nie maja jest tylko jęczmien i pszenżyto :D

kiedy i jakim środkiem pryskac pszenżyto, jak wy to robicie

Kropidłem ;) . A tak poważnie, to co i od czego chcesz pryskać, bo z pytania niewiele wynika.

od miotły zbozowej

moze byc tolurex ale u mnie nie bierze fiołka z tym że ja pryskałęm wczesna wiosna, ale mozna tez jesienia i wtedy na wiosne powiedzmy jescze czymc od dwulisciennych. Ale miotłe załatwił jak nalezy :)

Co sądzicie o odmianie Pawo? Na jakie ziemie to się nadaje? Mam 4-5 klase i nie wiem czy warto ją siac na 5 klasie. Jakie jest stres tej odmiany? Mocno się krzewi?

miał ktoś doświadczenia z herbicydem MARATON ponoć zwalcza jedno i dwuliścienne chwasty

mam problem otóż wczoraj zaoraliśmy (z wielkimi trudami :/ ) pole po pszenżycie ozimym i miała być tam siana pszenica i oto mój problem na polu jest od h**a pełnych kłosów część powschodziła czesc nie, bylo tam talerzowane (zboże leżało betonem cale 1.5ha : :wacko: ) i jeśli zasieje tam pszenicy czy nie bedzie to czasami pszenica z pszenżytem? jak to pszenżyto zlikwidować? dodam że ma miała być tu pszenica tonacja. ewentualnie zasieje tam pszenżyto jeszcze raz. pomocy

a od czego jest uprawa pożniwna ??????????? Za błedy trzeba płacic. Teraz to tylko pszenżyto bo bedziesz miał mieszanke :) Przy wyległym to nie ma przepros talerzówka musi byc. u mnie wszytko sie talerzuje nie patrzac na to czy leżało czy nie czy słoma cieta czy zebrana. oranie n tzw. razówe to na krótka mete :(

talerzowane było (jak pisze wyżej) prawie nigdy nie stosujemy "roski" chyba ze sciernisko jest opryskane od perzu (przeważnie dzierżawa w 1roku)

sorrki zle przeczytałem :) ALe i tak jedyna sznsa żeby pszenżyto nie wyszło to musiałbys idealnie i głeboko zaorac tak żeby wszytkie resztki głeboko wyladowały. Ale jesli masz siac pszenice na konsumpcyjna to chyba szkoda ryzykowac

nom też tak myślę i zasieję pszenżyto (moderato) tylko teraz muszę je "ostro atakować" modusem :) nom i może trochę azotu przy oprysku ;)

a własnie pytanie z innej beczki jaki jest najlepszy antywylegacz do pszenzyta i jeczmienia jarego??? BO modus troche drogi. jeczmien pryskałem regulatorem 620 ale jakos mi sie wydaje że słabo podziłała. tylko nie wiem czy przypadkiem nie z mojeje winy bo prysnałem zaraz po przymrozkach i jeczmien pożółkł. ale jego plusem jest termn stosowania od 2-3 lisci co daje możliwosc łaczenia z herbicydem


nom też tak myślę i zasieję pszenżyto (moderato) tylko teraz muszę je "ostro atakować" modusem :) nom i może trochę azotu przy oprysku ;)

Moderato Ci wyległo ? To żeś coś spieprzył w polu. W tym roku na V klasie bez antywylegacza prawie 7 t/ha i ani kępki wylegniętego zboża. A ile siałeś go na ha ?

przeciez moderato to odmiana długosłoma wiec je wywalic to nie problem :) U mnie czesto karłowate lubia polezec :) A mam pytanie koledzy jak wy to robicie ze na V klasie rosnie wam 7t pszenzyta :) U nas na IV jest dobrze jak urośnie 5t/ha


Moderato Ci wyległo ? To żeś coś spieprzył w polu. W tym roku na V klasie bez antywylegacza prawie 7 t/ha i ani kępki wylegniętego zboża. A ile siałeś go na ha ?
nom ojciec dość ostro zaszalał z normą wysiewu 300kg/ha :o i do tego obornik poszedł pod orkę. a Ty deere ile siejesz moderato na ha?

No to wiele wyjaśnia :) . Dużo za dużo na kg/ha. Nie było mozliwości żeby nie legło. Jeden z podstawowych błędów przy uprawie moderata, dlatego zapytałem.

Ja to sieję około 130 kg/ha, koło 15 września i im wcześniej i im słabsza ziemia tym mniejsza norma wysiewu.

130 kg/ha i na V klasie osiągasz niecałe 7 ton/ha? Czy to jest oby na pewno V klasa? Z tego co ja czytałem to im słabsza ziemia tym większa norma wysiewu a nie odwrotnie. I takie podejście wydaje się racjonalne. Poza tym sam mam V klasę ziemi (w przeważającej części), więc wiem co jest grane. Tym bardziej, że pole jest utrzymane w dobrej kulturze, ma dobre pH.
A jakie dawki (jakich nawozów) stosowałeś? Jaka uprawa, czy stosujesz jakieś dodatkowe zabiegi agrotechniczne (np. wał po orce)?
My siejemy najczęściej Moderato w granicach 180-200 kg/ha przy normalnym terminie siewu (czyli 20-25 września). Jeśli siew byłby opóźniony to wtedy więcej.

Ja stosuję normę wysiewu taką jak @jarekw. Właśnie, mnie również ciekawi co zrobiłeś, że uzyskałeś taki plon na V klasie?

pewnie w zbiornik w bioznie super wchodzi mu 3 tony :lol:. żarty żartami ale 7t na Vklasie to chyba byłby wyczyn :) MAm kolege z reojonu gdzie jest głownie I i II klasa to żeby wyciagnac koło 7ton pszenicy to niezle musi sie o latac na pole z opryskiwaczem i rozsiewaczem :)


No to wiele wyjaśnia :) . Dużo za dużo na kg/ha. Nie było mozliwości żeby nie legło. Jeden z podstawowych błędów przy uprawie moderata, dlatego zapytałem.

Ja to sieję około 130 kg/ha, koło 15 września i im wcześniej i im słabsza ziemia tym mniejsza norma wysiewu.

jakie stosujesz zabiegi i w jakim czasie? (chodzi mi głównie o opryski) aha i jakie stosujesz nawożenie mineralne jesień i wiosna? na V klasie?

Wyraźnie napisałem że prawie 7t/ha w tym roku, a ten rok był u nas wyjątkowo korzystny dla plonowania pszenżyta. W normalnym roku plon oscyluje od 5 do 6 t/ha na tej samej ziemi.
@jarekw
Racjonalnie myśląc im słabsza ziemia tym mniejsza norma wysiewu, bo im mniej sprzyjające środowisko tym mniej roślin utrzyma się na tym samym areale. Im mniej masz żywności tym mniej ludzi przez ten sam okres czasu się wyżywi i tak sam tu jest ze składnikami pokarmowymi. Mniej roślin na m kwadratowym to mniejsza konkurencja między nimi o światło i skł. pok. a zwłaszcza o wodę , mniejszy wzrost elongacyjny a przez to krótsze źdźbło i większ odporność na wyleganie i mocniejsze pojedyńcze źdżbło które dobrze rozwinięte ma szans na wydanie dorodnych ziaren. A gęsty siew to duźo źdźbeł, które zmęczone konkurencją o pow. życiowe nie mają możliwości wydać dorodnego ziarna. Zwiększenie masy pojedyńczego ziarniaka o 30% to przy plonie 4 t/ha zwiększenie plonu o 1,2T.

W zaleceniach do moderato wyraźnie jest napisane że maksymalnie 150 kg/ha, no ale u nas każdy wie lepiej ;).

Zabiegi:150 kg soli potasowj i 300 kg saletry amonowej wczesną wiosną na start i an kłos 150 kg amonowj na ha.
Minimum jeden zabieg na grzyba triazolem po kwitnięciu i ewentualnie przy dużej presji przed strzelaniem w źdźbło, środek w zależnośći od patogena. Na chwasty jesienią treflan (wiosenne opryski izoproturonem na miotłę bardzo hamują wzrost zbóż) a wiosną mustang.

a skąd bierze sobie fosfor to pszenzyto ??? :) i 450 saletry to chyba spora dawka daje to 150 azotu

Jeśli chodzi o fosfor to wg. prób zasobności to trzeba by dać ok. 40 kg,/ha. Przy cenach foforu sobie odpuściłem nawożenie tym składnikiem, bo jednak najbardziej plonotwórczy jest azot, bez nawożenia PiK da radę uzyskać jako takie plony, bez N nie ma szans na jako taki plon i stąd 150 kg N/ha.

@deer
Bardzo hamują wzrost te wiosenne opryski na miotłę? Bo ja chce w tym roku zastosować oprysk na wiosnę. Żeby zadziałał na miotłę i perz. Nie zdążyłem się z perzem uporać po żniwach :/ .

Nie ma siły zawsze przychamują w końcu to i to jedno liścienne :( . A sprzedawcy i dilerzy, mogą opowiadać co chcą. Żeby jak najmniej przychamowały należy jak najwcześniej wejść z opryskiem wg. instrukcji stosowania na etykiecie.

@deer, nie miałem czasu wcześniej odpowiedziec :)
Ja pytałem, ponieważ cały czas uczę się w tym temacie (z wykształcenia nie jestem rolnikiem), więc bazuję na tym co przeczytam w internecie (ostatnio na AF). Z racjonalnego punktu widzenia Twoje argumenty są przekonujące i chyba w tym roku spróbuję zasiac 1ha tak jak mówisz, a resztę tak jak zwykle to robiliśmy. Ja uważałem takie podejście (im słabsza ziemia tym więcej ziaren) za słuszne ze względu na to, że na słabej ziemi często wschody są nierównomierne, wietrzna pogoda powoduje odkrywanie ziaren oraz jeśli jest sucho to na takiej ziemi jak u Nas, ziarno które jest płytko nie wzejdzie (ze względu na brak wilgoci). I chyba ważne jest też to, że ja nie mam nowoczesnego sprzętu, żeby uprawę przeprowadzic według aktualnie obowiązujących prawideł :) (np. jakiś wał po orce, dobry siewnik itp.) My siejemy poczciwym Poznaniakiem, za agregat przedsiewny robi kultywator z wałkiem, itp.
Właściwe przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych to już jest prawie pół sukcesu, dlatego pytałem o to, czy stosujesz jakieś dodatkowe rzeczy. U nas w tym roku moderato "wyszło" średnio 5t/ha, a mieszkam w łódzkim i suszę mieliśmy bardzo dotkliwą.

A co do tego, że u Nas "każdy wie lepiej", to masz oczywiście rację. Sam już to wielokrotnie zaobserwowałem.
Dlatego ja zapytałem jakie nawozy, jaka uprawa, a nie tylko będę kwestionował że to nie możliwe. :)

Pozdrawiam!

ciekawe techniki uprawy macie niema co hehe widac sami znawcy co do odmian to sie bierze takie co u siebie na polu urosną a nie jakieś co sie 15lat temu siało

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi ,,znawco", nikt tu o żadnej odmianie co sie siało 15 lat temu nie pisze. Moderato zrejestrowano w COBORU w 2005. Znasz jakies nowsze odmiany, z którymi miałeś styczność to opisz je.
Jakbyś nie wiedział to moderato za ostatnie 3 lat jest najlepiej plonującą odmianą pszenżyta ozimego w badaniach COBORU.

P.S. Właśnie przez takie nic nie wnoszące posty coraz mnie zaglądam na AF.

a jak jest z Moderato, gdy się sieje je późno, albo ekstremalnie późno?

po tym roku najchętniej zrezygnowałbym z jarych zbóż, nawet po kukurydzy myslę o siewie jarego i zastanawia mnie, czy uda sie? Wsc. krańce Polski to jednak trudny okres wegetacji...

przy temacie, to zawiodłem się już 3 rok na pszenżycie jarym, które najwyraźniej trzeba siać bardzo gesto, normy wysiewu takie jak pszenzyta ozimego, a nawet sporo wieksze mimo wszystko uskuteczniają sie rzadkim łanem(brak krzenia?).

Pszenżyto jare siałem 1-go grudnia i było zdecydowanie ładniejsze, porównywalne z ozimym, lokalizacja -północna część pow. Siemiatycze.

pszenżyta jarego kolego niesiej bo to strata czau i paliwa.
najnowssze odmiany na dzien dzisiejszy z pszenżyta to baltiko a z jęczmienia meybrit ale juz chyba na rynku byl w zeszłym roku. A i moja rada jak sięgacie po materiał siewny to bieszczie z regionów gorszych i siejcie u siebie na lepszym a nie naodwrut bo inczej kaplica co do terminu wysiewu to to też jest ważne jęczmienie siejemy do 15 września a pszenice pszenżyta od 15 do 20 radze zachowywać te terminy to wtedy niema problemu ze zbożem, a i jeszcze coś największą gupotą jaką można prrzy siewie ozimin popełnić to podawanie nawozu pod kożeń to sprawia że wprowadzacie państwo zaburzenia w cyklu fizjologicznym roślin poprostu niiszcczy cie je

Baltico to już nie najnowsza odmiana :), jest z 2006 r. grenado jest nowsze bo z 2007r, najnowsze odmiany z tego roku (2008) to np: leontino, pigmej, trigold, alekto, pizarro oraz borwo. Borwo będę siał w tym roku.

Jęczmień oz. Maybrit jest z 2006, najnowsze odmiany amarena i wintmalt z 2008r.

Tyle jeśli chodzi o najnowsze odmiany :) .

Podawania nawozu pod korzeń powoduje zaburzenia w cyklu fizjologicznym - mógłbyś mi to objaśnić :huh: .
Bo z tego co ja wiem podanie zbilansowanej dawki nawozowej powoduje wzrost stężenia soku komórkowego i przez to wyższa odponość na przemarzanie.

,,moja rada jak sięgacie po materiał siewny to bieszczie z regionów gorszych i siejcie u siebie na lepszym a nie naodwrut bo inczej kaplica'' - powinno być dokładnie odwrotnie by materiał siewny był jak najmniej porażony chorobami, ziarno dorodne i nie wyrodzone.


No to wiele wyjaśnia :) . Dużo za dużo na kg/ha. Nie było mozliwości żeby nie legło. Jeden z podstawowych błędów przy uprawie moderata, dlatego zapytałem.

Ja to sieję około 130 kg/ha, koło 15 września i im wcześniej i im słabsza ziemia tym mniejsza norma wysiewu.

no w tym roku juz po moich namowach zasialiśmy 209kg/ha i 225kg/ha zobaczymy co z tego wyjdzie

Co sądzicie o odmianach Baltiko i Magnat? Która lepsza?

ja tam nabyłem moderato i witona zobaczymy co z tego wyjdzie ale witon jest żywszy szybciej się krzewi niż moderato jakoś zamieszczę fotki pozdro 4all B)

ja postawiłem na grenado i madilo :) W przyszłym roku moze jescze moderato spróbuje

adam wlasnie jak tam to grenado? ja mialem w pierwszym roku (jak kupilem moderato) to jakos mi nie wyszlo? ale musze na drugi rok własnie jeszcze raz go "zaprubować" :)

Jakie stosowaliście nawozy wieloskładnikowe pod korzeń na pszenżyto? Jakie dawki? Ja dam Ja Agrofoskę 4-16-18 w ilości 250kg/ha Jak myślicie, to dobra dawka?

u nas nikt nie siał w korzen w tym roku ( strajk :) ) NA wiosne dostanie azot i co urosnie to urosnie :) 5t uleci. Cena nawozów odstraszała każdego w porównaniu z cena zboża :(

Chłopaki jakim herbicydem pryskacie pszenżyto jesienią?


u nas nikt nie siał w korzen w tym roku ( strajk :) ) NA wiosne dostanie azot i co urosnie to urosnie :) 5t uleci. Cena nawozów odstraszała każdego w porównaniu z cena zboża :(
W mojej okolicy dokladnie to samo,pod korzen nikt nie sypał ani grama bo za drogo.Na wiosne dostana wiecej azotu,na skracanie sie prysnie i bedzie dobrze.My mielismy z tamtego roku 4 big bagi potrojnego to poszlo pod rzepak.Pszenzyta mamy w tym roku prawie 15 ha i bez nawozu ladnie rosnie na jesieni.Na wiosne 2x250kg saletry Can i po 7t/ha powinno dac jak nic.Wszystko i tak pojdzie na spirytusik :)

ja spróbowałem mieszankę maraton +glin+legato ma to ponoć załatwić dwu i jednoliścienne i miotle oczywiście. nawozy sypnąłem tam gdzie naprawdę trzeba było2 rok po ugorach 100kg suprofoska chociaż tyle pozdro

Czyli już pryskałeś? Na wiosnę poprawiasz coś? I ile Ci wyszło zł/ha?

my sialiśmy nawozy trochę mniej jak zawsze ale 100kg fosforanu 100kg soli i wapno (w tamtym roku bylo po 150kg:P i jeszcze wiele innych nawozow:P taki maly mix byl:P )

Tym razem 100soli, 100 superfosfatu i 250 wap-magu, azot będzie wiosną oraz mikroelementy.


Czyli już pryskałeś? Na wiosnę poprawiasz coś? I ile Ci wyszło zł/ha?

w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach ;)
a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę


w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach ;)
a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę


102 zł to drogawo ci to wyszło i nie wierze że na wiosne nei bedzie wtórnego zachwaszczenie. chyba że liczysz na sroga zime :) Ale ja w to watpie. według mie lepiej poleciec jakims srodkime co bierze głownie mieotłe i niektóe 2 liscienne i na wiosne np mustangiem lub linturem i wyjdzie 80zł na hektar i pewnosc załątwienia wszytkich chwastów.

Może ma ktoś doświadczenie w uprawie pszenzyta Moderato , dotej pory sieję z powodzeniem Fidelio ale szukam czegoś innego równie ciekawego i dobrze plonującego na słabszych stanowiskach .
W tym roku miałem pierwszy raz Moderato ale całosć leżała jak zawałowana być może zagęsty siew bo 220kg na ha no i oczywisty brak skracania ale plon około 5 t .
W tym roku znów posiałem oba i zobaczymy które będzie lepsze
Prosze o uwagi i wskazówki z waszej praktyki.

po pierwsze siew moderato to około 150kg/h, po drugie skracanie praktycznie konieczne przy wiekszej dawce azotu. Poza tym normalne pszenżyto :) W odróznieniu od fidelio jest to długosłoma odmiana.

ostatecznie zasiałem ALIKO, zobaczymy co z tego wyjdzie, miał/ma ktoś tą odmianę?

Witam panowie ;]

Mam problem co do wyboru odmiany pszenżyta jarego ;]

Potrzebuje taką odmianę by plonowała dobrze na ziemiach klasy IV,V, oraz VI, przy b. dobrej kulturze glebowej (wapnowane, "wygnojone" git majones ;))
Problem w tym, iż chodzi też o to by odmiana ta była stosunkowo wczesna, a nie jak w większości przypadkach kosi się jare pszenżyto około 2 tyg po żniwach (woj. pomorskie zaobserwowałem to po uprawie sąsiadów jak zapewne każdy), Chcemy zasiać zboże jare akurat pszenżyto bo idealnie nadaje się dla trzody.

Proszę o porady oraz plony siewów poszczególnych odmian :)

nie lepiej zasiac jeczmienia :) Z pszenżytem jarym mam złe doswiadczenia :(

ja wtym roku zebrałem pszenżyyo ozime Grenado -rewelka 8.7t/h ale po rzepaku.Wysiew 170kg/h (zadużo wystarczy 150) 150fosforanu 150soli potasowej azotu około 185N/h w rsmie+skarlanie+3zabiegi od chorób+odżywki+zabieg od jakiegoś robactwa n owego .Widok pszed żniwami niesamowity bo to odmiana karłowata aże przy drodze było posiane poszło wszystko (15t)na materjał siewny po 850 za tone.Zasiałem 18ha wtym roku,nawet na 5i6klasie.szczerze polecam

koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???


koledzy mam do was pytanko czy może ktos robił rachunek ekonomiczny opłacalnosci bardzo intensywnej uprawy zbóż typu pszenzyto. Biorac pod uwage teraznijsze ceny zbórz i srodków do produkcji. bo ciekawy jestem czy uprawa intensywna przyniesie wiekszy dochód niż mało intensywna.

Powiedzmy porównanie uprawy która przedstawił kolega wyżej i takiej jak jest u nas standardowa czuli w korzen niewiele lub wcale w tym roku, tylko obornik co 3 lata 40t/ha, oprysk od chwastów jesienia, na wiosne jesli trzeba to chwasty i około 70kg/ha N w jednej dawce saletra czy saltrzak. Po takiej uprawie plon to 4-5t/h.

Czy opłaca sie ponosic o wiele wieksze nakłądy i dużo wiecej pracy dla tych 3 ton wiecej ???

trudno zgadnąć z tą opłacalnością bo ciągle zagadką jest dla rolnika przez cały okres wegetacji cena pojakiej sprzeda plon.Ale moim zdaniem (uprawjam bez nawozów naturalnych) 4t czy 8t to różnica duża nawet sprzedając po 400zł.Ale wtamtym roku jak poszło po 800 zhakiem to opłacalność iróżnica wyników końcowych między uprawą małointensywną a intensywną była duża.Ja musze osiągac duże wydajności bo to moje jedyne żrudło utrzymania apozatym to owiele przyjemniej sie kosi takie wysokowydajne zboże.Pozdro

Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?


Ale jak rzepak był przedplonem to raczej lepsza klasa ziemi. To przy tym nawożeniu to ten twój wynik to zadna rewelacja.

Aj aka to klasa ziemi ? A zjakiego rejonu Polski jesteś ? Ile rocznie macie mm opadów ?

Rzepak był ale to 5 klasa ziemi .wynik byłby dużo lepszy ale plantacja mi podmokła i niemogłem wjosną dawki startowej zastosować wterminie.p rzez dwa tygodnie patrzyłem jak żółknie zamjast ruszać z wegetacją.Dawke startową spóżniłem i2 tony niema.Znajomy z tej odmjany wyciągnoł 10.5t/h też po rzepaku ale na zdrenowanej 3klasie gleby.Jestem z podlasia.A opady są ale niew.tedy jak trzerba

można stosować herbicydy np. Atlantis 04 WG + fungicyd w jednym oprysku ?

Jaką pszenice zasiać po rzepaku??

CYTAT(edzio @ Oct 15 2008, 17:08 ) *
w tamtym tygodniu w fazie szpilkowania ponoć wiosnom nie będzie potrzeby ale zobaczymy jak to będzie a koszt 102zyle z tym że brałem na 25 ha to zawsze taniej w większych ilościach wink.gif
a w poprzednim roku apyros +chwastox i zdało egzamin miotła była mocno rozkrzewiona oprysk był na wiosnę

102 zł to drogawo ci to wyszło i nie wierze że na wiosne nei bedzie wtórnego zachwaszczenie. chyba że liczysz na sroga zime smile.gif Ale ja w to watpie. według mie lepiej poleciec jakims srodkime co bierze głownie mieotłe i niektóe 2 liscienne i na wiosne np mustangiem lub linturem i wyjdzie 80zł na hektar i pewnosc załątwienia wszytkich chwastów.

hmm jak na razie chwasty przegrywają hehe pozdro tu jest link

http://www.agrofoto....mage111872.html

Jaką polecicie odmiane pszenżyta jarego ijaka jest wydajność tego gatunku zboża i z jaką normą wysiewu na 3 klasie

dublet -,w tym roku sialem i w porównaniu z innymi wyszła najlepiej jak na tą suszę
kargo - dobra na słabe ziemie ale wymaga skracania
wanad -gęsty w łanie sypie podobnie jak kargo też skracanie

tak wygląda po moich doświadczeniach a z tym ze późno dojrzewa to wszystkie podobnie dojrzewają, dublet był najsuchszy jak kosiłem czyli najszybciej dojrzał te odmiany sprawdziły się na 4 i 5 klasie przy dobrym roku mogą dać od 3,5 -5 tony z ha

jaki nawoz dajecie gdy pszenzyto zolknie??
jesli mozna to prosze o odp co do innych zboz np jeczmienia i mieszanki zbozowej ;)

Zauważyłem, że w pszenżycie mam mączniaka. W nadchodzącym tygodniu miałem zamiar wykonac zabieg na dwuliścienne. W związku z tym mam pytanie, co zrobic jako pierwsze? Czy odchwaszczanie, czy fungicyd? A jeśli fungicyd to jaki byłby optymalny aby zwalczyc to dziadostwo?

Czy można to ze sobą pomieszac? Jeśli nie to w jakim odstępie czasu wykonac takie zabiegi?

Za wszelkie informację będę wdzięczny.
Pozdrawiam

lepiej nie czekaj na zabieg na mączniaka im szybciej tym lepiej a lepiej nie mieszać fungicydu z herbicydem ale ostatecznie można ja pryskałem jakiś tydzień temu alertem i już po problemie jest kosztowny ale dobry co roku go stosuje pozdro

Co byście doradzili mojemu znajomemu podsiać na przenżyto ozime które nie widziało nawozu (przed siewem i po siewie) a stanowisko po gorczycy?

Niech sypnie saletrę amonową, ale mam za mało danych abym mógł napisać coś więcej.

najlepiej niech spryska wodą święconą i dużo sie modli :)

Takim systemem to Twój znajomy daleko nie zajedzie. Kolego Strzymek z wody święconej i modlitwy to się nie żartuje. Pewnie każdy z rolników modli się o deszcz, który jak na razie nie pada u mnie od 18 dni.

z tym deszczem to lipa straszna. u mnie nie padało od 3 tygodni;/ zboża jare to nie wiem jak sobie poradzą,ozime również. bedzie tragedia jak nie popada;/

Mam pytanko siał juz ktos saletre na kłos w ozimym pszenżycie??

Ja posiałem dzisiaj na to pszenżytko, którego zdjęcia są w galerii ( magnat ). Poszło po 100 kg saletry na hektar.

Chyba tez musze bo juz powoli wyłazi ale poczekam troszeczke na deszczyk ;)
Posieje jutro chyba :P

Nie czekaj za długo. Jak już zaczyna się kłosić to czas najwyższy.

a która z tych odmian Pszenżyta ozimego mi polecicie. http://www.hr-strzelce.pl/odmiany.htm
Chcem w tym roku posiać na III i troszkę IV klasie, ale w przyszłym roku chciałbym je posiac na IV mieszanej z V klasą.
No zależy mi na dużym plonowaniu, odporności na choroby, i wyleganie, oraz aby nie było za wysokie. No i tak jak bedziecie pisac to piszcie jak możecie odrazu o wymaganiach tej odmiany. Co myślicie o odmianach Borwo czy Pigmej? Jak inne? Z góry dzięks za odpowiedż

Napisz cos wiecej o ziemi zakwaszenie itp ;)

Ta gleba na której chcem posiać w tym roku to pół pola jest kwaśne, ale dam wapno żeby wyregulować odczyn, a to w następnym roku zbliżone do obojętnego. Nie znam zawartości poszczególnych składników w glebie

Ja bym Ci polecił odmianę JANKO. To nie jest żadna z tych odmian, które podałeś w linku. Sprawdza się na lżejszych ziemiach i o kwaśnym odczynie. UWAGA - janko jest wrażliwe na CCC reaguje silnym skróceniem kłosów. Plonowanie na poziomie 6 t/ha. Na mączniaka dość odporne na fuzariozę kłosów mała odporność.

Tak ale link który podałem to jest link do centrali, która jest nie daleko mnie. A innych niemam w okolicy central

To wybierz pomiędzy Pawo a Witon.

witon polecam niedługo umieszczę fotki moderato i witona, witon jest zdrowszy mniej podatny na choroby

Ciekaw jestem jak mi wyda Magnat? Siał któryś z Kolegów może?

Ja siałem Magnata, w tym roku pierwszy raz, wygląda bardzo ładnie, lepiej niż Grenado. Tylko grzybówkę trzeba przypilnować.
Jakim fungicydem pryskałeś?

Pryskałem ARTEA 330 EC w dawce 0,5 L/ha
Zdjęcia Magnata są w galerii.

Nie wiem jak u was panowie ale u mnie najlepiej plonuje fidelio.Silaem inne odmiany ale jakos sie bie udawaly.Mam do was pyanie jaka odzywke wybrac do opryskania razem z opryskiem od miotly?

zbliża się następny sezon "siewny" wiec trzeba juz pomyśleć o materiale siewnym. A więc myślę o kupieniu 2-3odmian pszenżyta (z jedną tradycyjną i z 2 krótkosłome), myślę o Tulus`sie ale czy dostanę tą odmianę w tym roku (jest zarejestrowana dopiero w tym roku (2009)), jeśli tak to gdzie? Nom i co byście proponowali z krótkosłomych? :)
Aha gleby do siewu to IV V i VIkl. z przewagą dwóch ostatnich


Pryskałem ARTEA 330 EC w dawce 0,5 L/ha
Zdjęcia Magnata są w galerii.


patrzyłem i niema nic w twojej galerii <_< ?

Na IV klasę polecał bym Ci wyżej wymienionego Magnata. Na V i VI bym sie nie bawił z krótkosłomymi, na takich stanowiskach pewniejsze są odmiany w typie żyta np. Moderato, ja w tym roku chce spróbować Pizarro.

Orientujecie sie moze jaką wilgotnosć powinno miec pszenzyto aby mozna je było bez obaw przechowywac?? 10 %??

Poniżej 13 % wilgotności można spokojnie przechowywać.

Jeśli mamy gwarancję dokładnego pomiaru wystarczy 14,5%

czy u was tez tak poraziło pszenzyta odmiany grenado i baltiko u mnie tragedia nie wiem czy da sie z tego co ukosiłem odwiac na siew :( Sypneło koło 4,5t ziarko wyglada jak poslad pomarszczone. Nie pryskałem od grzyba bo nigdy tego nie robiłem i tego to jescze nie było u mnie :( fidelio zawsze przynajmniej wygladało jako tako .

tylko zauważ że ten rok był bardzo przekropny ja pryskałem dwa razy i się zastanawiałem nad trzecim opryskiem ,i mogłem dać bo grzyb nie dał za wygraną .nie pryskanie funglicydem to duże ryzyko no i właściwy termin bardzo ważny,pozdro

U mnie z 1,5ha baltiko było też 4,5t z ha. Nie wiem jak będzie z fidelio ale baltiko jak na drugi rok siewu (pierwszy u nas) to kiepsko sypało. W tym roku namówię tatę na nasienie z centrali nasiennej bo nasze fidelio ma już trochę lat.

u mnie grenado bardzo kiepsko sypie plon ok 4 ton ziarno bardzo drobne ogólnie porażka

Odmiana Moderato:
- przyzwoity plon na kwaśnych glebach, w granicach 4 ton/ha (w tym roku)
- na glebach średnich i ciężkich plon ok. 6 t/ha
- wymaga rzadszych siewów, ponieważ silnie się krzewi ( na glebach kwaśnych radze zwiększyć wysiew)
- roślina wysoka, piszą że w skali 9 moderato ma 3,9 odporność na wylegi, zgodzę się z tym, na 10 ha zasiewu 5 ha leżało plackiem, pomimo dwukrotnego skracania
- mrozoodporność dość dobra
- ziarno - i tutaj największe rozczarowanie, pomimo grubego i nie za długiego kłosa - chude, przypominające ziarno żyta, zarówno na ciężkiej jak i lekkiej ziemi

Odmiana Magnat:
- plon baardzo wysoki ponad 9 t/ha po rzepaku, ok. 7 - 8 t/ha po jęczmieniu jarym
- odmiana krótkosłoma odporna na wylegi w 100% ( raz skracana )
- tylko na gleby mocniejsze
- charakterystyczny jasno-zielony odcień blaszek późną jesienią oraz wczesną wiosną, a po dostarczeniu N silnie ciemnozielony kolor, mocniejszy od fidellio
- ziarno rewelacja, bardzo podobne do ziarna pszenicy, grube-ciężkie-bardzo niski udział pośladu
- mrozoodporność piszą że niska, pomimo dość mroźnej zimy i ogólnie rzecz biorąc ciężkich warunków do przezimowania - oceniam wyżej niż średnia ( na 9 daje 6 )
- siew ok 180-200 kg/ha,
- grzybówka to najgorzej rdza brunatna a poza tym ok. Zabieg atreą wystarczy w 100%

Polecam, Magnata naprawdę warto zasiać.

co do wylegania MODERATO to piszą ze ma 3 (co niestety potwierdzam) w skali na 9 wiec gdzieś coś musiałeś pomylić albo zła "książkę" miałeś :)

mi moderato sypało jakoś 7.5 tony /ha

Pomyłka z mojej strony. Sorry.
Już poprawiłem.

Pszenżyto Fidellio
- siane na stanowisku po kończynie
- wysiew 200 kg/ha materiał kwalifikowany
- gleba ciężka, ph 6,5 klasa 3-4
- zawartość P i K w glebie średnia
- nawóz przedsiewny Suprofos 25 dawka 350 kg/ha
- nawóz pogłówny wiosna - saletra amon 34%, dawka I 160 kg/ha
dawka II Sulfammo 30 N Pro 200 kg/ha
dawka III saletra amon 34% 120 kg/ha
- chwasty Mocarz
- ochrona grzybowa - artea jeden zabieg
- mszyce skrzypionki Bi58 Nowy
- wydajność 8 t/ha ziarno dobrze wykształcone, dorodne, jednak ziarno magnata jest grubsze i cięższe

Polecam, Magnata naprawdę warto zasiać.
[/quote]

Magnat także u mnie w tym roku rewelacja. Pomimo suchego miesiąca jakim był kwiecień, plon powyżej 8 ton/ha.
Ziarno ciężkie, cięższe od ziarna pszenicy Ludwig, dobrze wykształcone, grube.
Polecam.

magnat tylko na glinach się udaje, na glebach lekkich warto go siać?

Nie warto.

Na gleby lekkie nie zalecane.
Ziarno chude, pomarszczone, co za tym idzie niska jakość ziarna, do ponownego siewu się nie nadaje.

Na lekkie gleby Moderato, Todan, Witon.
Sprawdzone odmiany.

na dobre ziemie polecam Magnata u mnie w tym roku plon ok.6,5-7ton z hektara na 4 klasie
Grenado na 4-5 klasie ok. 6 ton z hektara
a na piaski tylko Moderato już drugi raz nas mile zaskoczyło bo na 5-6klasie plon 4,5-5 ton z hektara

Na srednie gleby Leontino ma być podobno baardzo dobre w tym roku wezme kto brał ten bardzo chwali odporne na grzyby i inne fajfudztwo. Na dobre też oczywiście jak najbardziej. Słoma taka sednia, mam kartke o nim jak chce kto to moge skan zrobic ale jutro dziś nie bede przeszkadzał ludziem w śnie bo kartka jest u rodziców w pokoju

EDIT Jest skan
http://www.bankfotek.pl/view/333964

nom i dziś koniec żniw :) pszenżyto moderato po ziemniakach ok 7,5t/ha :) wiec jestem bardzo pozytywnie zadowolony :P

koledzy jak wam sypało pszenżyto DINARO . Czy warto zasiać zamiast Grenado?

Polecacie zasiać odmianę Granado i Madilo?

Generalnie ludzie chwalą grenado, chociaż w tym roku u mnie porastało szybciej od innych odmian i grzyb je zżerał.

A madilo?

Z tym na polu nie miałem okazji się spotkać.

Dużo ludzi narzekało, ze zebrali poślad, jak u Ciebie wyglądały ziarna Grenado?

umnie grenado wtamtym roku8.7t a wtym 5.5t średnio no iziarenko słabe ale jeszcze MTZ nie liczyłem bo dziś było dopiero czyszczone .Wtym roku miałem na 5 i 6 klasie to niema co nażekać ale po stanowiskach rzepak, łubin.

miał ktoś pszenżyto borow? co możecie o nim powiedzieć jak z plonowaniem (niby najplenniejsze z karłowych poziom a1), jak z odpornością na choroby? lepiej wybrać borwo czy grenado?

Przeczytałem cały powyższy post ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Którą z tych odmian pszenżyta polecilibyście na 4 klasę gleby, stanowisko po rzepaku, odczyn zbliżony do zasadowego.
Odmiany to:Aliko, Pawo, Witon, Todan, Borwo, Pigmej. Dodam, że materiał będzie zakupiony ze Strzelc. Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
pozdrawiam

co do madilo to u mnie wyszło lekko lepiej niz grenado ale ziarko tez drobne choc nie tak jak grenado.

Co byscie polecili żeby ziarko miało kształt bardziej do pszenicy cos jak fidelio i rosło na IV-V??

Jak 4 klasa, gleba mocniejsza - glina to jak najbardziej Magnat.
Polecam Ci także Todan, Witon, Kitaro i Sorento .


Jak 4 klasa, gleba mocniejsza - glina to jak najbardziej Magnat.
Polecam Ci także Todan, Witon, Kitaro i Sorento .


Ziemie sa u nas lekkie, gliny nie ma praktycznie w ogóle. Witon kolega testował i wiecej nie zasiał.

z racji tego , że pszenżyto siane u nas jest dość rzadko więc nie jestem na bieżąco z odmianami i chciałem się dowiedzieć czy ktoś siał odmianę pszenżyta BALTIKO bo taka udało mi się zakupić ;) i jakie są opinie na jego temat , pod względem wydajności i czy zrobiłem dobry zakup na glebę 4-6 klasy , trochę podmokła

koledzy czy ktoś siał odmiane DINARO z delgety?

ja sieje dinaro od 2 lat w tamtym roku ziarnko bylo ladne ,roslina niska w tym roku te ktore nie pryskane od grzyba ma ziarno drobne nienarosniete


Ziemie sa u nas lekkie, gliny nie ma praktycznie w ogóle. Witon kolega testował i wiecej nie zasiał.

Możesz spróbować Moderato, ale ziarno podobne do żyta.

Na słabsze gleby polecam pszenżyto Kitaro, jest sprawdzone i IV i V klasie wychodzi bardzo dobrze.


z racji tego , że pszenżyto siane u nas jest dość rzadko więc nie jestem na bieżąco z odmianami i chciałem się dowiedzieć czy ktoś siał odmianę pszenżyta BALTIKO bo taka udało mi się zakupić ;) i jakie są opinie na jego temat , pod względem wydajności i czy zrobiłem dobry zakup na glebę 4-6 klasy , trochę podmokła

baltiko wypadło mi w tym roku bardzo dobże 6,8t/h w tym roku też sieje tą odmiane
grenado było trosszke gorzej 6,4t/h magnat 6t.

Może ktoś siał odmiane przenżyta CULTIVO mam okazje kupic takie nasiona
niemiecka odmiana ponoc bdb.

Odmiany polskiego pszenżyta są znane i uprawiane w różnych krajach Europy. Polska hodowla odmian pszenżyta była początkiem dla wielu innych hodowli europejskich, w tym i dla niemieckich. Polskie odmiany są sprawdzone w różnych rejonach Polski, z wynikami plonowania i odporności na choroby odmian można zapoznać się w corocznych zeszytach PDO dla każdego rejonu w Polsce.

co dajecie pod pszenżyto (czy wogóle coś dajecie) i w jakich ilościach...??

Polifoska Maks 5-16-24 200kg/ha

Koledzy mam pytanie. Jaka to może być odmiana pszenżyta:
Pszenżyto2.JPG | milanreal1 | Fotki, Zdjęcia, Obrazki Fotosik.pl
Pszenżyto.JPG | milanreal1 | Fotki, Zdjęcia, Obrazki Fotosik.pl

Któż to może wiedzieć.Moim zdaniem to mieszanka z poważnym udziałem żyta.

Ja do tej pory mialem Fidelio, Lomberto i Woltario, no i niestety musze je zmienic bo sa to slabe odmiany, Teraz bedzie Grenado i Baltico, z tego co widzialem na slabszych glebach wychodzil porzadny plon.

Fidelio, Lamberto i Woltario nie są odmianami słabymi. Wręcz przeciwnie, wysoko plonują lecz wymagają dobrych gleb. Na słabszych glebach krótkosłome odmiany wydają niskie plony.
Na słabszej klasie i Grenado oraz Baltico zawiedzie. Także wymagają mocniejszych gleb. Są to odmiany krótkosłome więc na słabsze klasy nie polecam.
Moderato, Kitaro lub Leontino, Todan na słabsze ziemie.

@TOREZ siałeś Leontino? Mam wybór pomiędzy Grenado a Leontino, gleby IV/V klasa, po kukurydzy, którą odmianę polecasz bardziej?

@TOREZ lamberto jest już wykreślone z rejestru w 2007 (w 2007 r była to najniżej plonująca odmiana pszenżyta)czyli jest to bardzo stara odmiana.
Woltario i fidelio też do nowości nie należą, co do plonowania to plasują się raczej zdecydowanie poniżej średniej (jak wynika ze średniej za ostatnie 3 lata tylko odmiana janko niżej plonowała).
Ze stwierdzeniem że na słabszych glebach krótkosłome odmiany wydają niskie plony, zdecydowanie się zgadzam :).

@Pasio z tych dwóch odmian polecałbym leontino bo ma większą zawartośc białka niż grenado (a plon porównywalny, odpornośc na wyleganie nawet ciut większą ma leontino). No i leontino za ostatnie 3 lata ma śrenią MTN 42g (partia którą kupiłem do siewu ma nawet 48g) a grenado 35g.

Lamberto wykreślono bodajże w 2008, razem z Hewo i Krukowiakiem, które także siałem. Nie jestem do końca pewien i nie będę się spierał bo nie ma o co i nie o to tutaj chodzi.
Kobra pisał, że siał tą odmianę "do tej pory" i nie dziwie się mu wcale. Mój kuzyn nabył sobie Lamberto ze 3 lata temu i w tym roku zebrał, ale już po raz ostatni.

Grenado czy Leontino?
Raczej Leontino. Białka więcej, MTN większe, z tą odpornością to grenado przebija Leontino.

Ja zasiałem Leontino w tym roku zobacyzmy co będzie na tym 0,5 ha :blink:

Odmiany posiane to Madilo, Magnat.

@Torez na jakiej podstawie piszesz że grenada przebija leontino odpornością na wyleganie ?

Grenado jest najkrótszym i najodporniejszym na wylegi ze wszystkich odmian pszenżyt ozimych jakie znam i do tej pory siałem.
Leontino musiałoby być krótkosłome, wtedy przebijałoby grenado pod względem odporności na wylegi.

hmm spoko spoko jeśli doczekamy żniw zdam wam relacje jak to się ma z tym wyleganiem ponieważ mamy posiane leontino, grenado i moderato (leontino i grenado po 155kg/ha)

Nie tylko długośc źdźbła decyduje o jego odporności na wyleganie ;).
Wg. COBORU leontino ma w skali 9 stopniowej 7,3 a grenado 7,2, najbardziej odporne na wyleganie jest alekto 8,1.
No ale nawet to najbardziej odporne można położyć :).

@Sebastian jakie MTN miało leontino ?

Ja odsiebie dodam że siejąc 3 rok Grenado to zauważyłem że po zastosowaniu 170N pomimo skracania to ono już wtedy niejest karłowate. Przy plonie 8.7t były plamy po UFO choć to nic wporównaniu do trdycyjnych odmian.Więc przy intensywnej produkcji mimio to zalecam odmiany krótkosłome tak do 100cm.

Posiałem też w tym roku Madilo, @TOREZ siałeś go wcześniej?

Ja też zasiałem Madilo

A tak wogóle do kiedy powinno byc posiane pszenzyto ozime?

zasiane powinno byc podobnie jak pszenica czy inne ozime :) Podobno najlepszy siew jest od 20 wrzesnia ale to zalezy tez od regionu polski. ja w tym roku miałem opózninie i zaczałem sianie od pszenicy 28 wrzesnia, a skonczyłem na życie 6 pazdziernika.

Co do odmian to zasiałem grenado ( tylko troche na przetrzymanie odmiany), madilo (wiekszość) i swieżego borwo na 1 ha.

MTN leontino nie znam bo nie było napisane na etykiecie a szkoda :( (ogólnie na pszenżytach nie było MTN tylko na pszenicy miałem) ale mogę stwierdzić że leontino miało napewno sporo większą MTN od grenada, leontino było bardo grube bardzo przypominało ziarno pszenicy ;) hmm odnośnie wylegania to gdzieś wpadło mi w ręce porównanie i leontino było o wiele bardziej odporne na wyleganie od grenado, co do terminu siewu pszenżyta hmm to wszystko zależy od roku, ogólnie pszenżyto powinno rozkrzewić sie jeszcze przed zima

Co do terminu siewu pszenżyta najlepiej trzymać termin do 20-22 września. Zdarzało się że posiałem 10-12 ale ilość wysiewu w kg/ha wynosiła wtedy do 120 (Woltario).

Deer, racja z tym że nawet najbardziej odporne potrafi położyć :)

A z tymi MTN to jak dobrze pamiętam Grenado-38, Leontino-48, Magnat-50, Madilo-42.

Co do Madilo to nie spieszyłem się z siewem bo 18 posiałem w ilości 180 kg/ha. Zbyt wczesne sianie tej odmiany to ryzyko zbyt mocnego wyrośnięcia.
Przydatne jako pasza dla byków i tuczników, świetnie przyrastają.
Azotu stosuję do 150 kg, porównując do Magnata pod który sypie ok. 180.


Nie tylko długośc źdźbła decyduje o jego odporności na wyleganie ;).
Wg. COBORU leontino ma w skali 9 stopniowej 7,3 a grenado 7,2, najbardziej odporne na wyleganie jest alekto 8,1.
No ale nawet to najbardziej odporne można położyć :).

@Sebastian jakie MTN miało leontino ?


Wg mnie to właśnie długość źdźbła decyduje przede wszystkim o jego odporności na wyleganie. Krótkosłomą odmianę jest ciężko położyć mimo intensywnego nawożenia N. Odmiany średniej wysokości mogą mieć sztywną, ale to już nie to samo.

My w tym roku posialismy 1.5 h leontino 1.5 woltario 80 arów fidelio i około 80 arów odminay która sie nazywa przenzyto hybrydowe czy cos takiego ale te nie było brane z centrali tylko od jakiegos faceta i podobno jest to taka odmiana w której z jednego ziarna rosna 2-3 kłosy i sieje je sie dosc zadko. Aha i mam jeszcze jedno pytanie nie rozumiem dlaczego siejecie tak żadko zboże my z ojcem co roku siejemy co najmniej 220 kg/h bywało tak ze sie siało 270 kg/h i wcale nie było gęste. Ale juz chyba wiem dlaczego w tym roku kupilismy jak napisałem konkretne odmiany przenzyta i to w centrali i jak tak popatrzyłem to w tym roku jest bardzo geste niz jak wczesniej jak sialismy swoim i jak widac jednak co kupic konkretny materiał siewny to nie to samo co siac swoim nie wiadomo jakim przenzytem.

Ja posiałem pszenżyto leontino i pigmej

Odpowie ktos wkoncu na moje p[ytania??

Umnie Grenado zasiane 5-7września 150kg/ha aż zagęste zaś Dinaro siane 18września MTZ38g
, 125kg to wsam raz sie pokrzewiło .Co do plonów z takich żadkich siewów to wypowiem sie po żniwach.

@farmermf 5-7 września to nie za wcześnie? :blink: my posialiśmy swoje 22 i 23 września i ma 3-4liście

wczesny siew ale rzadki wiec powinno byc dobrze. Ja w tym roku zaczałem siac 28 wrzesnia i siałem koło 170-180 grenado, borwo i madilo. Jak narazie to za geste chyba nie bedzie bo wogóle sie nie krzewi zimno i ciagle pada nie moge opryskac od miotły :(


@farmermf 5-7 września to nie za wcześnie? :blink: my posialiśmy swoje 22 i 23 września i ma 3-4liście
Ale ja mieszkam przy granicy z Białorusią atu jest inny klimat niż nawet w centum kraju,.Tu siane 30 września to już sie niepokrzewi a norme to trzeba podnieść na 220kg.

Panowie, jaka temperatura odpowiednia na zastosowanie Glean'a na Moderato???

glean można stosować nawet w temperaturze 5 C, ale nie wiem czy nie jest za mokro w polu, a najlepiej na przyszłość zapamiętaj glean najlepiej stosować po siewie zaraz. pozdro ;)


glean można stosować nawet w temperaturze 5 C, ale nie wiem czy nie jest za mokro w polu, a najlepiej na przyszłość zapamiętaj glean najlepiej stosować po siewie zaraz. pozdro ;)
Po siewie o ile jest wmiare wilgotna glega bo jak na susze to nic nieda

no ok. a co powinienem zastosować teraz? jaki środek?


no ok. a co powinienem zastosować teraz? jaki środek?
Teraz możesz zastosowac glin ,lentipur ale wątpie byś wjechał w pole.Sam czekam już
miesionc i niemoge skończyć oprysków.

ja wczoraj pryskałem pszenice lentipurem + difufenikan koszt zabiegu 65zł, mokro na polu,nawet zaliczyłm wtope.

ja tez sie czaje na oprys bo jescze nic nie pryskane :( ale woda stoi na nizinach wiec szkoda sie mordowac na razie :( cos czuje ze czeka mnie wiosenne pryskanie huzarem

My nigdy nie pryskamy na zime żadnego zboża a jest jakaś różnica kiedy sie pryska??

Ja pryskam na jesieni po pierwsze że jest taniej i efektywniej.
Efektywniej - łatwiej z jest zniszczyć kiełkujące chwasty bo wtedy są najwrażliwsze.
Tanio- kiełkujące chwasty nie wymagają dużych dawek herbicydów, można obnizyć dawkę nawet o połowę
Zdrowo - to znaczy nie hamujesz pszenicy herbicydem kiedy ona intensywnie rosną a chwasty wtedy mają fazy rozwojowe w których trudno się je zwalcza chociażby przytulia czepna
Kapejszyn, jak nie to pytaj dalej ;)

Ja też tak robię, ale tej jesieni najpierw było sucho i zboża ozime nie wschodziły, a potem padało a teraz jest za mokro. Czeka mnie oprysk wiosenny, a chwasty potrafią rosnąć prawie całą zimę...
Pozdrawiam @Jerzego, ja też mam tak na imię, ale nie tylko dlatego :)

@Rikisam powiedz dlaczego , coś palnołem ? :)


My w tym roku posialismy 1.5 h leontino 1.5 woltario 80 arów fidelio i około 80 arów odminay która sie nazywa przenzyto hybrydowe czy cos takiego ale te nie było brane z centrali tylko od jakiegos faceta i podobno jest to taka odmiana w której z jednego ziarna rosna 2-3 kłosy i sieje je sie dosc zadko. Aha i mam jeszcze jedno pytanie nie rozumiem dlaczego siejecie tak żadko zboże my z ojcem co roku siejemy co najmniej 220 kg/h bywało tak ze sie siało 270 kg/h i wcale nie było gęste.

Odmiana, termin siewu, zwięzłość i klasa oraz odczyn gleby, uprawa roli, wielkość nawożenia mineralnego, pogoda, przedplon, nasilenie chorób i szkodników zbóż w danym rejonie, masa 1000 ziaren i ich zdolność kiełkowania, stopień zachwaszczenia pola.

Wszystkie wyżej wymienione pojęcia decydują o ilości wysiewu zbóż.
Przed ustaleniem gęstości wysiewu należy się nimi kierować.

dzieki ;]


@Rikisam powiedz dlaczego , coś palnołem ? :)
Nie, tak napisałem bo uważam że Twoje posty są zawsze przemyślane i wnoszą sporo wiedzy teoretycznej i praktycznej :)

Ozime to: Moderato,Grenado
Jare to: Nagano,Matejko
ja będę na wiosnę siał MATEJKO na 6 klasie ziemi na piachu

W ostatni weekend posiałem 2ha Matejki.

Polecacie zastosować środek Huzar pak na chwasty wiosną w pszenżycie?

jesli chodzi o skutecznosc to jest bardzo OKi tylko cena :( Mnie tez w tym roku czeka pryskanie ozimin wiosna bo na jesieni nie dało rady i pewnie tez huzar w pszenzycie i pszenicy bedzie lub mustang + cos na miotłe :(

+ atlantis, attribut, apyros. Na przykład.

@TOREZ polecasz zastosować wiosną Huzar Pak w celu odchwaszczenia plantacji?

Ja na wiosne pszenżyto pryskałem protuganem ;) powiem wam że byłem zadowolony z tego środka .Na jesieni nic nie pryskalem , a sąsiad pole obok pryskał pszenżyto jesienia ,a pozną wiosna pojawiła sie miotła , a ja na wiosne jak pryskałem to nie było ani śladu ;) i tym oto sposobem przekonałem sie do wiosennego pryskania przeciwko chwastom ;)

Pasio:
Huzar to sprawdzone działanie, posiada szerokie spektrum działania, możesz domieszać CCC.

Możesz też spróbować coś z mieszanin :
- atlantis (0,15) + sekator (0,2-0,3)
- atlantis + grodyl (20-40)
- apyros (13-20) + starane (1)
- attribut (60) + mustang (0,4)
- atlantis (0,15) + starane (1)

Ale jak będę pryskał Huzarem zaraz po podaniu pierwszej dawki azotu, na początku ruszenia wegetacji, to nie jest wtedy za wcześnie na CCC? Mogę mieszać Huzara razem z siarczanem magnezowym i odżywkami?

Zaraz po zasileniu azotem to chyba za wcześnie. Zazwyczaj wjazd z herbicydem po min. tygodniu od wysiewu nawozu.
Zwróć uwagę na temperatury minimalną, optymalną.
Sulfonylomoczniki w tym jodosulfuron (Huzar) działają w zakresie temperatur 5-8 stopni C. Optymalna powyżej 10C.
Nawozy płynne dolistne (tzw. odżywki) można domieszać. Chyba że w instrukcji stosowania którejkolwiek odżywki zakazują.

Czy istnieje oprysk na owies głuchy w pszenżycie jarym ?

axial ;) niema rejestracji w nim ale można go stosować ja go stosowałem i jestem bardzo zadowolony

Troche to dziwnie zabrzmi ale jest środek żeby wyeliminował pszenżyto w psznicy? Kupiłem kwalifikowaną odmiane pszenicy i rośnie pszenica i pszenżyto:( Co można teraz zrobić bo ewidentnie widać odrosty pszenżyta:( Prosiłbym o pomoc. Pozdrawiam

witam!
mam pytanko. czy nie jest za pozno zeby zastosowac druga dawke azotu pod pszenzyto ozime? wydaje mi sie ze pierwsza byla za mala a z druga zwlekalem z powodu braku opadow. pozdrawiam!

Ale w jakiej fazie jest te pszenżyto? bo ja drugą dawkę dawałem wczoraj a pszenżyto jest w fazie 1-2 kolanka.

ja tez dałem 2 dawke w fazie 1-2 kolanka tego samego dnia pryskałem fungicydem i regulatorem.