ďťż
Mount Power Pszenica ozima - oprysk wiosną od chwastu Index ana pig Prawo jazdy ile ciągną
 

Pszenica ozima - oprysk wiosną od chwastu

Na wstepie witam wszystkich, jaki środek chwastobójczy( mieszaninę na + dwuliścienne) polecacie, tak aby dobrze wziął miotłe zbożową?Jest taki srodek nazywa sie ,,Rubin SX50 SG,, dziala na miotle i chwasty dwuliscienne rozciecza sie go w stosunku 100 ml / 100 l wody. Niestety nie wezmie wyki ptasiej tzw. ,,groszku,, a potrzebuje takiego aby byl na miotle i na wyke. <_<

Witam, ja pszenicę pryskam pryskam Huzarem bo ma szerokie spektrum działania na chwasty.Niedawno kupowałem i na 3 ha kosztuje 380 zł.

Ja pryskam Mustang 0.4l + Attribut 60g dawka na 1h cena ok 120zł ale mam załatfione wszystkie chwasty za jednym zamachemhttp://swiatbiologii.com/local/cache-vignettes/L448xH336/100_3362-14593.jpg Zniszczy mi ,,Mustang,, badz ,,Huzar,, wyke??

u mnie miotła zbozowa uodporniła sie na glean, maczuga (są na bazie tej samej substancji). Nie wiem czym teraz poprawić, większość srodków ma podobną albo tą samą substancje czynna. Macie taki problem moze jak ja?

Może grasp?

Witam Denison na opakowaniu huzara w "chwasty wrażliwe" wyka jest wyszczególniona więc powinien zniszczyć.Pozdrawiam :)

na miotle i inne chwasy ja pponuje APYROS 14-20g +ATPOLAN 1-1,5 L ja dodaje jeszcze chwastox extra 1L ale to nie jest konieczne super efekt nawet wstrzymuje perz a koszt to 70-80 zl na ha

coś się tego apyrosu czepił, opakowanie53g kosztuje 220 zł, to jak ty liczysz?chyba że obniżoną dawke stosujesz.

A co sądzicie o Granstar 75 WG?


coś się tego apyrosu czepił, opakowanie53g kosztuje 220 zł, to jak ty liczysz?chyba że obniżoną dawke stosujesz.
Ja stosuję Aryposu 53g na 4ha, czyli wychodzi po 55zł/ha do tego 1,5 chwastoxu extra za 31zł/ha + 1l Atpolan 10zł/ha
i wychodzi poniżej 100zł/ha i żadnego chwastu na polu nie widać.

Starane 101 lub 250 powinno zwalczyć.Po Attribucie na drugi rok będzie dużo słabszy rzepak i nie osiągnie się plonu. ;[ Zniżka może wynieść nawet tonę na ha.


Zniszczy mi ,,Mustang,, badz ,,Huzar,, wyke??

To zdjęcie to pole uprawne wyki, czy wyka w zbożu jako chwast?
Chłopie coś ty robił, że ci taka porosła?
To chyba jakieś stare zdjęcie, co?
A w jakiej fazie jest tam zboże? I jakie to zboże?

Mustang będzie ok

Tomek73:
"Dużo słabszy" to mało powiedziane, może się okazać że plantacja nadaje się do zaorania.

Po attribucie to przynajmniej ze 2 lata nie siałbym rzepaku. Tak dla świętego spokoju ;)


Ja stosuję Aryposu 53g na 4ha, czyli wychodzi po 55zł/ha do tego 1,5 chwastoxu extra za 31zł/ha + 1l Atpolan 10zł/ha
i wychodzi poniżej 100zł/ha i żadnego chwastu na polu nie widać.


przy tych dawkach życze powodzenia w walce z miotłą zbozową,można dać izoproturon 2l 44 zł + twój chwastox 31 zł i wyjdzie jeszcze taniej, przed zakupem środków trzeba pofatygować sie na pole i zobaczyć jakie mamy chwasty, w jakiej fazie rozwojowej.

nie wiem gdzie wy kupujecie ten apyros ja za 53g -194 zł
atpolan 5L-45zł
chwastox extra 1L-10zł
czyki 18g apyrosu - 66zł + 1L atpolanu 9zł + 1,5L chwasgtoxu 15zł = 90 zł

ja tez stosowalem przez kilka lat 53 g /4ha apyrosu i 1L atpolanu bez zadnych dodatkow i ani jednej miotly na polu nie bylo jak nie pryskacie to co sie wypowiadacie

Ja izoprotyron kupiłem po 17 zł za litr i Starane super 101 SE po 60 zł.Izoproturon 2,3 l/ha a starane 0,6 lub 0,8.

To zdjęcie to pole uprawne wyki, czy wyka w zbożu jako chwast?
Chłopie coś ty robił, że ci taka porosła?
To chyba jakieś stare zdjęcie, co?
A w jakiej fazie jest tam zboże? I jakie to zboże?

Mustang będzie ok


To zdjecie z neta bo chyba nie wszyscy sie orietuja jak to wyglada poniewaz zakladalem temat i bez odpowiedzi. Zboże jest ozime a dokladnie to pszenzyto. A dorobilem sie tego po zakupie pola i mam to juz 3 lata.


przy tych dawkach życze powodzenia w walce z miotłą zbozową,można dać izoproturon 2l 44 zł + twój chwastox 31 zł i wyjdzie jeszcze taniej, przed zakupem środków trzeba pofatygować sie na pole i zobaczyć jakie mamy chwasty, w jakiej fazie rozwojowej.
jeszcze nigdy przy tej dawce apyrosu nie miałem miotły w zbożu. Wczoraj kupiłem Apyros 135g za 485zł, a Chwastox extra 10l za 115zł, Czyli koszt wyjdzie poniżej 80zł/ha w tej cenie jest już Atpolan.

Ogólnie jestem przeciwny herbicydom opartym na inhibitorach ALS czyli sulfonylomoczniki (glean,rubin,apyros,chisel,grodyl) i atributu który nie jest sulfonylomocznikiem ale też działa na zasdzie inhibitora ALS. U siebie w gosp. z tych środków całkowicie zrezygnowałem ok 8 lat temu.
Wynika to z tego że mamy juz sporo miotły odpornej na te substancje oraz chabra bławatka.Dobrze obrazuje jak potrafia się uodparniać na te substancjw chwasty, pierwszy wykres w tym linku: http://www.weedresea...ticles/5085.PDF w stosunku do innych substancj aktywnych.

Także stosowanie tych substancji w dłuższym okresie to kręcenie bata na siebie samego. Poza tym sulfonylomoczniki dosyć skutecznie ograniczają zycie glebowe na glebach z uregulowanym odczynem, a na glebach zasadowych to juz same problemy z nimi. Do tego dochodza problemy z następstwami - po apyrosie nie można siać buraków a i prawdopodobie na rzepak nie pozostaje bez wpływu. Nie wspominając że gnój czy obornik ze słomy zebranej z pól gdzie zastosowano sulfonylomoczniki (głównie glean), zastosowany na pola gdzie nie stosowaliśmy sulfonylomoczników w niesprzyjających okolicznościach podziała tak samo jak bysmy na tym polu zastosowali ten środek.

Jedyna zaleta tych środków to że są tanie - jednak to głównie zaleta dla firm chemicznych bo za jakiś czas trzeba będzie kupować inne - czytaj drogie - środki które zniszczą oporne chwasty.

Także ja bym się nie cieszył z tego taniego pryskania :(.

Zgodzę sie z toba ze nie można często takich samych srodków stosować po sobie, u mnie co 4 lata przypada ten sam środek na pole więc o to sie nie martwie, jeżeli chodzi o apyros to o rzepak można być spokojny bo jak u mnie było 5t/ha to nie bardzo szkodził a orka była robiona na 20cm. Ale buraków to nie wolno siać bo znajomy posiał i po miesiacu od wschodów to zostało około 30%-40%.

to jakie inne stosujesz środki? chyba że raz na 4 lata na tym polu siejesz pszenice, w moim regionie jest już problem nie tylko z miotłą ,jest owies głuchy, wyczyniec,stokłosy i inne z rodziny jedno liściennych, aaa i o fiołku bym zapomniał, do tej pory siedział na samym dnie w łanie pszenicy a teraz potrafi zagłuszyć i ograniczyć krzewienie zbóż.

Jesienią izoproturon, expert-met (metrybuzyna, flufenacet), i w tym roku na 20 ha wypróbuję lancet (piroksysulam,aminopyralid i florasulam), kiedyś trifluralina.

najczęściej to wygląda tak
1 pszenica
2 rzepak
3 przenica (inny herbicyd niż na 1)
4 buraki cukrowe
1 itd.
lub zamiast buraków to ziemniaki jadalne, na jesień przed burakami i ziemniakami to idzie oprysk randapem.

Chwasty potrafią uodparniać się na wszelkie substancje, podobnie jak szkodniki i choroby.

Proces ten przyspieszają sami rolnicy, którzy posługując się mądrością życiową stwierdzili, że koncerny celowo zawyżają dawki, żeby więcej zarabiać. W związku z tym można dawkę obciąć do 50% i też zadziała.

Do tego trzeba dorzucić nieumiejętne stosowanie preparatów - piękny widok, rolnik robi oprysk na słodyszka, słońce daje w łeb, w łanie jest 50 stopni. Dobry gospodarz oszczędza więc nabył tani pyretroid, który pow 20 st można sobie w d... wsadzić, a wody do zbiornika nalał mniej niż zalecają. W końcu woda też kosztuje. Dysze ma jeszcze z UNR'y, jedzie szybko bo za pół godziny Kubica się ściga. Koniec końców do szkodnika dociera 20% dawki. Słodyszek popadał, ale ze śmiechu.

I ja się pytam gdzie jest PIOR ????
Kto daje atesty na sprzęt, który się ledwo trzyma kupy ???
Kto daje zezwolenia na stosowanie pestycydów ???

Sami sobie przyspieszamy uodpornienia.
A jak wyglądacie podczas zaprawiania ziarna? Połowa łzawi, kicha, w nosie ma czerwono. I jak znam zycie za 20 lat będą procesy o odszkodowania.

W GMO wali się po 12-16 l glifosatu i nie zawsze bierze chwasty.

Kolego @NAMOOR pytanie może trochę nie związane z tematem, ale tylko trochę, mianowicie na stanowisku, na którym rosła pszenica jara, zastosowałem oprysk attributem w dawce 60g, jesienią poszedł obornik, chcę uprawiać ogórki, jak myślisz czy zabieg wykonany tym herbicydem możne mieć negatywny wpływ na plantacje w tym roku ?? Pani sprzedawczyni w sklepie mówiła, że raczej nie. A drugie stanowisko pod uprawę fasoli szparagowej na strąki, było dwukrotnie pryskane attributem, gdyż jest to mały kawałek i nie kupowałem oddzielnego środka, teraz powoli przekonuje się, że nie ma z tym żaru i więcej tak nie zrobię. Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

@NAMOOR 20% dawki jak dotrze do szkodnika to jest już mega rewelacyjnie :) i to przy oprysku wykonanym ze wszech miar prawidłowo.
Ja bym się cieszył, jakbym zawsze miał wykorzystane 10% substancji aktywnej którą zaaplikowałem.

Zaniżanie dawki, na uodparnianie się patogenów ma znikomy wpływ a przy niektórych środkach wręcz żaden. Wpływ i to duży ma sposób i warunki wykonywania zabiegu.

Co do pierwszego to nie mam bladego pojęcia o ogórkach i strączkowych.

Co do drugiego to obniżanie dawki ma wpływ na uodpornienia. Prawda stara jak świat, arszenik + król itp.
Zgadzam się że sposób aplikowania podwyższa ryzyko uodpornień, dlatego że przy złym aplikowaniu zbyt mało s.a. dociera tam gdzie ma dotrzeć.

Stosował ktoś z was Lentipur na pszenice ozimą? Warto ?

Tak samo jak każdy inny preparat na miotłę.
Zastosujesz kiedy trzeba to będzie dobrze.

Niektóre odmiany są wrażliwe na CTU.
Nie każdy hodowca podaje takie dane. Czemu ? - nie mam pojęcia.

no właśnie a kiedy jest najlepsza pora na jego (Lentipuru) zastosowanie żeby wyszło jak najlepiej?

Poczytaj etykietę lub wejdź na stronę FN Agro:

http://www.fnagro.pl...=prodbig&idpr=4

teraz juz lentipur wedlug mnie jest nieoplacalny bo tzreba b y bylo dac 3L/ha

ja dzisiaj pryskalem APYROSEM 17,66 g/ha + CHWASTOX EXTRA 1,5L/ha + ATPOLAN 1L/ha + 1L antywylegacza plynnego
jutro jak bedzie pogoda i nie bedzie wiatru to skoncze opryski na chwasty w pszenicy

Lentipur najlepiej stosować na jesieni wystarczy 1l na miotłe, ale teraz? w wiekszych dawkach powoduje przebarwienia w zbożach.

Co myślicie o kupnie środków na allegro ? Kupywał już tak ktos z was ?
Chodzi mi o Apyros z tej aukcji http://allegro.pl/it...owa_i_inne.html

nie oplaca sie tego kupywac juz jest drogo a jak sie doliczy ,koszt przesylki ja kupilem i mi wyszlo za 1 g -3,66 zl a tu wychodzi po 4 zl za 1 g

jak na złość w żadnym ze sklepów ogrodniczych w pobliżu (Bełchatów i okolice)tego nie mają.
Może ma ktoś z was jakieś namiary na punkt ze ś.o.r. niedaleko łodzi, piotrkowa tryb?

Chyba ze Wasi dostawcy wysyłają ś.o.r to poproszę o jakiś kontakt do nich :)

hmm a co polecili byście na perz w pszenicy jarej? niestety trafiło się takie pole (dzierżawa)

jak bede robic oprysk na pszenice,pszenzyto to jak dam apyros 75 wg + mustang to czy musze jeszcze dodac atpolan ? bo w etykiecie apyrosu pisze ze jak sam apyros sie stosuje to trzeba dac ale jak jest z innymi srodkami to nic nie pisze. jak myslicie lepiej dać czy nie ?

Witam. Kiedy pryskacie pszenice ozima na chwasty? Ja chcem polecieć Huzarem Pak (huzar+esteron)tylko kiepsko z pogodą a chwasty rosną:/:/ moze na weekend sie polepszy pogoda

dziś pryskałem jedno pole własnie Huzarem. w piątek jade Atlantisem reszte

ja juz skonczylem opryski na chwasty w pszenicy pryskalem wczoraj i dzis rano konczylem 3,5 ha


jak bede robic oprysk na pszenice,pszenzyto to jak dam apyros 75 wg + mustang to czy musze jeszcze dodac atpolan ? bo w etykiecie apyrosu pisze ze jak sam apyros sie stosuje to trzeba dac ale jak jest z innymi srodkami to nic nie pisze. jak myslicie lepiej dać czy nie ?

ja do apyrosu dawalem chwastox estra i 1L atpolanu dodawalem
a pszenice jara bede pryskal samym apyrosem 17,6g/ha + atpolan

ja część w wczoraj opryskałem dałem 17g. apyrosu, sekator 0,15 i 8 g.grodylu

Witam. Opryskałem pszenice Huzarem PAk i wszystko było by dobrze gdyby nie to ze wychodzi pszężyto:( Okazuje się ze kupiłem kwalifikowale nasiona z centrali w których musiało być pszenżyto:/ Po majowym weekendzie zgłąszam to do punktu gdzie kupiłem ale pytanie moje brzmi takie. Czy jest jakiś środek który by powstrzymał rozwój tego pszenżyta a nie uszkodził pszenicy? Prosiłbym o opinie. Pozdrawiam

raczej wątpię są dla każdego środka są identyczne swoją drogą u nas dopiero na drugi rok po zakupie z centrali były widać pszenżyto ;[

Panowie , otóż czym polecieć na chwasty w pszenicy , bo troszke jest póżno i nie wiem czy wymienione wyżej środki podołają tym chwastą . Mam zamiar pryskać jutro . pozdrawiam Zetor53400 ;)

Zetor53400
Może spróbuj Aminopielikiem, bardzo szybko działa, noce są już w miarę ciepłe- powinno działać. <_<

Tylko że słyszałem wiele niepochlebnych opini na temat aminopielika , a moze jakaś alternatywa ?? ;)