ďťż
Mount Power Materiał siewny. Ceny nasion zbóż i kukurydzy do siewu. Index ana pig Prawo jazdy ile ciągną
 

Materiał siewny. Ceny nasion zbóż i kukurydzy do siewu.

W jakich cenach (za jakie gatunki i odmiany), w waszych stronach można nabyć kwalifikowane nasiona siewne, bądź inne ?
Czy są trudności z nabyciem ? Jak jest ich jakość wg. was itp.We wtorek byłem w centrali nasiennej i mają jęczmień i pszenice w cenie około 1400 za tone. O kukurydze się nie pytałem bo sieje z własnej "produkcji". Kupowałem trawe (kupkuwkę) po 11zł/kg i koniczyne czerwono po 12zł/kg. Kukurydze do siewu można kupiś na rynku w cenie około 2 zł/kg (w zależności od odmiany)

Jak dzwoniłem do AdleraAgro dowiedzieć się o jęczmien jary w Baiłymstoku to dowiedziałem się tyle "niema i nie będzie" , w centrali nasiennej również w białym tylko Rataj może będzie Antek w pozostałych mniejszych punktach brak materiału siewnego i nic nie wiadomo czy będzie. Dopłaty do materiału siewnego :lol: do jakiego materiału siewnego?

Dolny Śląsk, po 3 tygodniach poszukiwan kupiłem w centrali nasiennej Tybalta po 1350 :) brutto
Osadkowski nic ciekawego noe miał ,ceny od 1450
Agrolandis mnie dobił ceny od 1600 i to nettoJa kupywałem w sobote jeczmien to był po 140zł za kwintal. Ale pacząc na dostepnosc to u nas jak narazie zbytnio nie mam zboza siewnego. Własnie to mnie skłoniło zeby juz teraz kupic zboze siewne a nie jak inne late tuz przed siewem.

Polecam jeczmień Antek, susza była a ponad 5 ton dał na III,IV :rolleyes:

kupowałem kukurydzę blask-150 za jednostkę reduta -132


Jak dzwoniłem do AdleraAgro dowiedzieć się o jęczmien jary w Baiłymstoku to dowiedziałem się tyle "niema i nie będzie"............

Mam podobnie - po kwalifikat ziemniaka odmiany którą chcę muszę zrobić jakieś 200km w jedną stronę ale zrobię bo warto wymieniać materiał.

ja kupowałem kwalifikowaną kukurydze na zasiew .Jednostka siewna kosztowała mnie 440zł (odmiana CLARIKA z Pioniera).Wysiewałem na hektar około 100 000 ziaren a w jednostce siewnej jest 85 000 szt.

@tomek15h

nie ma takiej jednostki jak 85 tyś :)

jest albo 50 tyś albo 80 tyś. Pioneer ma tylko paczki po 80tyś

a wysiew zależy od ziemi jaka posiadasz i wielkości opadów jakie występują w twoim rejonie.

Im lepsza ziemia i więcej wody tym obsada wyższa.

100 tyś ziaren na hektar żeby wysiewać trzeba mieć więcej jak idealne warunki :) jeśli chodzi o kuku na ziarno.

Na ten rok, nawet na bdb glebach nie powinno się siać więcej jak 90tyś ziaren/ha Clarici. Wiec trochę przesadziłeś.

Wracajac do tematu. Ja bym nie kupił materiału siewnego niekwalifikowanego :) Tak jak w wszystkim, co tanie to drogie.

MAV-dzięki za sprostowanie ,racja w jednostce jest 80 000,a posiałem na hektar około 100 000 ponieważ gość który mi siał to nie specjalnie wiedział jak przestawić swojego nowego kogskidle na mniejszy wysiew a nie chciałem go juz spędzać z pola skoro zaczoł siać.Pozdro

Oferta KWS na nasiona kukurydzy:
ohio 203
dragon 221
kwiss 239
silas 239
amatus 258
turini 203
silvestre 191
bellevue 211
salgado 271
calas 203
amadeo 271
sampaio 173
fjord 239
diplomat 173
storm 258
kosinus 258
monopol 221
ikos 260
romario 239
menuet 258
anbade 203
krokus 271
graneros 239
beatus 271
ronaldinio 271
chambord 239
havane 258
Są to ceny netto za 1 j.s. przy terminie płatności do 30-04-2007
Ja zamówiłem calas, salgado, amatus i fjord

Mam jeszcze cennik nasion chemirolu, ale wrzucę go jak ktoś będzie zainteresowany i będę miał trochę czasu.

Ja w tym roku kupiłem Kukurydze Odmiane Redute po 130 za worek z Hodowli roslin Kobierzyce

Czy zna może ktoś już ceny nasion zbóz na nadchodzący sezon?
Podawajcie co wiecie.

Ja zboża zamówiłem w Danko na początku stycznia, a ceny będą mieli ustalone w lutym, a i tak już nie mieli dwóch odmian jakie chciałem zamówić :blink: !!!!!!!

U nas tez jeszcze nie ma cennika (wiadomo jeszcze załątwianie formalnosci w S.O.N-ach) - ale z bieżących informacji mogę powiedzieć tylko tyle ze jest sporo zainteresowanych kupnem i listy z zamówieniami z dnia na dzień się wydłózają - jak bede miał cennik naszej oferty to zamieszcze - narazie mogę podać tylko ofertę "Wiosna 2008"

Jęczmień jary - Refren, Blask, Justina
Owies - Bohun, German
Pszenica jara - Raweta
Pszenzyto jare - Migo, Kargo, Dublet
Żyto jare - Bojko
Proso - Jagna
Groch - Medal, Milwa, Marych*, Merlin* (*-jadalne)
Łubin Wąskolistny - Bojar, Kalif, Graf, Cezar, Boruta, Zeus, Baron, Mirela
Łubin Żółty - Lord, Parys
Łubin Biały - Butan, Boros
Facelia Błękitna - Stala
mamy jeszcze w ofercie mieszanki łubinowo-zbożowe

a co do pytania czy opłaca się kupować kwalifikowany materiał siewny odpowiadam zdecydowanie TAK - ponieważ kupujac materiał kwalifikowany ma sie do czynienia z ziarnem które:
- jest wyrównane i przebadane pod wzgledem Masy Tysiaca Ziaren co ułatwia ustalenie wymaganej ilosci wysiewu
- jest wolne od nasion chwastów i zarodników chorobotwórczych
- jest przebadane pod wzgledem siły kiełkowanie co ułatwia ustalenie wymaganej ilosci wysiewu
- przewaznie jest juz zaprawione co eliminuje ten zabieg u rolnika
- i co chyba jest dość ważne posiadając fakture za nasiona w razie jakichś komplikacji z zasiewm mozna złożyć reklamację

A ma któś ceny nasion kukurydzy z Syngenta?

Temat o cenach ale także i o materiale siewnym, wiec pozwole sobie napisać moje spostrzeżenie i zadać Wam pytanie.
Otóż już 3 rok zauważam prawidłowość przy siewie kukurydzy, że Polskie odmiany plonują lepiej oraz są mniej podatne na wyleganie niż odmiany KWSu (Francuskie) Siejemy kukurydze na ziemiach 3b, 4a, 4b kompleksu pszennego wadliwego i zytniego dobrego. Otóż myślę że odmiany Francuskie są przystosowane do tamtejszego klimatu i specyfiki klimatycznej Francji,wiekszść odmian ma FAO powyżej 200, ponieważ we Frencji długość okresu wegetacyjnego jest dłuższa, w Polsce okres wegetacyjny jest krótszy dlatego te odmiany gorzej wychodzą u nas w Polsce. Natomiast nasze krajowe odmiany są hodowane pod polski klimat,uwzględniając wiele czynników które spotykamy w naszym kraju,np.krótszy niż w Francji okres wegetacji. Czy możecie potwierdzić moją teorie? Czy może u Was ma sie to co napisalem zupelnie inaczej?

Hubert --> pleciesz bez sensu. Polska też jest podzielona na kilka rejonów w krórych soą ine zalecenia co do wczesności. To nie jest tak że jak w Francji sieją 290 FAO to i w polsce też. Na południu polski można siać ale na północy lepiej posiać 210.
To niej est tak ze odmiany francuskie nie nadaja sie do polski czy kazachstanu. Poprostu troche trzeba mieć pojęcia o tym co się robi.
Ja przerabiałem różne odmiany i firmy ale od 15lat jestem wierny Pioneerowi. W tym roku LG sypał średnio 2tony mniej niz Pionner.
Kiedyś siałem doświadczalnie polskie odmiany ale to gówno jakich mało.
Pionner jest mniej wrazliwy na pogodę, wyleganie, choroby, ziarno dobrze się młuci, szybko oddaje wode, wiernie plonuje, nie są duże spadki plonowania w wieloletniej monokulturze, ma mniejsze wymagania glebowe.
Jak by mi za darmo dawali nasiona polskich odmian czy nawet francuskich to bym nie brał bo i tak wiecej zarobie na Pioneerze.

Owszem pioner jest drogi ale przynajmniej sypie w worki po 80 000tys nasion czyli łatwo przeliczyć worki na ha. Te głupie sypanie po 50 000tyś nie tylko myli co do ceny nasion na ha ale też trzeba przeliczać ile worków tak naprawdę potrzeba.
Mi po odliczeniu upustów za termin zamówienia, terminy płatności i ilość wyszło do zapłaty 400zł za porcję na ha. (-35zł i -10%)
Nawet jeśl LG wyjdzie tak samo cenowo to nadal bym był 2t w plecy. (ok 1000zł)

Nie pletę głupot tylko pisze jak jest u mnie na polu. My zaopatrujemy się w nasiona z Kobierzyc i one u nas wypadają najlepiej. Nie wiem dlaczego piszesz, że to ,,gówno''? Może masz inną specyfikę glebową na której nie wychodzi tak dobrze jak Pioner czy LG. U nas np. lepiej plonują nasiona z Kobierzyc. Ale to może być spowodowane wieloma czynnikami, glebą, mikroklimatem, agrokulturą.

Przyłaczam się się do dyskusji o materiale siewnym, ja też kupuję poskie nasiona odmian zarówno pszenicy jęczmieniai rzepaku.Uważam że są sprawdzane w naszych warynkach glebo-klimatycznych przez kilka lat i zadna firma niew ypuści niesprawdzonego materiału w przeciwieństwie do firm zachodnich które nikiedy uprzątają magazyny z odmian mało chodliwych. Co cen jyuż mówie : dostałem ofertę cenowa z KWS jęczmiona jare po 140 zł a z Małoposkiej spółki nasiennej jare zboża po 120 jęczmiona a pszenice jare i pszenżyto jare po 150 zł/t. W tym z roku z na moich polach pojawi się jęczmień Alichiana, Tocada oraz polski Frontier.
PS. Kolego @marekgizio odnoszenie się do kolegi HubertOjdana cutuję"pleciesz bez sensu", "Poprostu troche trzeba mieć pojęcia o tym co się robi", "Kiedyś siałem doświadczalnie polskie odmiany ale to gówno jakich mało".
1)Po pierwsze polskie odmiany nie są gównem gdyz polskie nasienictwo cieszy się w Europie uznaniem, chociażby polskie pszenżyto, czyli nie masz pojęcia o nasiennictwie i hodowli odmian.
2) Po drugie pisanie do kolegi w tym tonie że plecie bez sensu jest świdectwem tego że, nie masz za grosz kultury i wychowania a masz się za człowieka wykształconego ( ja tego nie widzę).
3)Po trzecie pisanie że nie ma Hubert pojęcia o tym co robi jest oczywistą nieprawdą i ubliża koledze po fachu a z jego postów bije znajomość rzeczy i widać że ma gospodarstwo na wysokim poziomie, ale trzeba mieć samemu klasę żeby umieć docenić kogoś innego. Chcę Ci uświadomic że forum Agrofoto nie jest zjazdem głupków wioskowych którzy nie mają o niczym pojęcia, piszą tu ludzie z wiedza i trzeba czytać spostrzeżenia kolegów oraz się uczyć od innych bo wszystkiego się nie wie. Pouczanie innych w tym tonie świadczy o Tobie jak najgorzej, już raz Ci dałem do zrozumienia że przeginasz pałkę a ty dalej swoje, obrażasz innych i wynosisz się jabyś wszystkie rozumy zjadł- ale czy sobie zostawiłeś choć jeden ? Piszę do Ciebie jak do prostego człowieka bo widzę że inaczej nie rozumiesz, nie pojąłeś aluzji- weź pokaż mi że, się mylę.

Widzę że się adwokat znalazł.

Odniosłem się do wypowiedzi Huberta o kukurydzy a nie o pszenżycie. Wiec nie wyjeżdżaj z pszenżytami bo mogą być i najlepsze na świecie, a rozmowa była o kukurydzy.


Otóż myślę że odmiany Francuskie są przystosowane do tamtejszego klimatu i specyfiki klimatycznej Francji,wiekszść odmian ma FAO powyżej 200, ponieważ we Frencji długość okresu wegetacyjnego jest dłuższa, w Polsce okres wegetacyjny jest krótszy dlatego te odmiany gorzej wychodzą u nas w Polsce. Natomiast nasze krajowe odmiany są hodowane pod polski klimat,uwzględniając wiele czynników które spotykamy w naszym kraju,np.krótszy niż w Francji okres wegetacji

Ta cała wypowiedź to dla mnie głupota i tyle bo:
Właśnie podstawowym czynnikiem przy wyborze kukurydzy (dowolnego producenta) jest wybór FAO. Jeśli ktoś wie jakie są zalecenia co do FAO w jego rejonie to dobierze odmianę prawidłowo. I niema tu nic do rzeczy że w francji sieją FAO 300. W polsce sieje się mniej. To chyba proste jak drut i niema co się tu doszukiwać teorii że francuskie odmiany są na francję, a polskie na polskę.
W moim rejonie spokojnie się udają średnio późne o FAO od 250-280.

Dalej co do dostosowania odmian to nie tylko polskie firmy robią doświadczenia ale też LG czy Pionner. W wielu gospodarstwach w całej polsce są prowadzone badania i na tej podstawie są zalecenia co do konkretnych odmian w danym rejonie. Np mój kolega prowadzi dla Pionnera takie doświadczenia. A Pionner potem to opracowuje i przysyła tym co od nich kupują wyniki doświadczeń odmian po to żeby właśnie odpowiednio dobrali odmianę nie tylko ogólnie na polske ale na poszczególne jej regiony. Też odmian które są najpierw sprawdzane i dopiero potem wprowadzane na rynek.

Nie wiem skąd zakładasz że Hubert ma pojęcie bo z tego co pisze wynika dokładnie coś innego.

A co do jego założenia że Francuskie odmiany są przystosowane do Francuskiego klimatu to Pionnera powinni zakazać w polsce bo to Firma amerykańska i odmiany Pionnera są dostosowane do klimatu w USA.
To dla mnie tak głupie stwierdzenie jak to że Ursusy lepiej się sprawdzaja na polskich polach niż John Deere bo są dostosowane do naszego klimatu i specyficznych warunków.


Hubert --> pleciesz bez sensu. Polska też jest podzielona na kilka rejonów w krórych soą ine zalecenia co do wczesności. To nie jest tak że jak w Francji sieją 290 FAO to i w polsce też. Na południu polski można siać ale na północy lepiej posiać 210.
To niej est tak ze odmiany francuskie nie nadaja sie do polski czy kazachstanu. Poprostu troche trzeba mieć pojęcia o tym co się robi.
Ja przerabiałem różne odmiany i firmy ale od 15lat jestem wierny Pioneerowi. W tym roku LG sypał średnio 2tony mniej niz Pionner.
Kiedyś siałem doświadczalnie polskie odmiany ale to gówno jakich mało.
Pionner jest mniej wrazliwy na pogodę, wyleganie, choroby, ziarno dobrze się młuci, szybko oddaje wode, wiernie plonuje, nie są duże spadki plonowania w wieloletniej monokulturze, ma mniejsze wymagania glebowe.
Jak by mi za darmo dawali nasiona polskich odmian czy nawet francuskich to bym nie brał bo i tak wiecej zarobie na Pioneerze.

Owszem pioner jest drogi ale przynajmniej sypie w worki po 80 000tys nasion czyli łatwo przeliczyć worki na ha. Te głupie sypanie po 50 000tyś nie tylko myli co do ceny nasion na ha ale też trzeba przeliczać ile worków tak naprawdę potrzeba.
Mi po odliczeniu upustów za termin zamówienia, terminy płatności i ilość wyszło do zapłaty 400zł za porcję na ha. (-35zł i -10%)
Nawet jeśl LG wyjdzie tak samo cenowo to nadal bym był 2t w plecy. (ok 1000zł)


hmm - no to kolego skoro tak kozaczysz może napisz konkretniej której polskiej firmy nasiona kukurydzy przyczyniły się do twoich strat i dlaczego masz o nich taką a nie inną opinię

odnosząc się do tego co napisał mój poprzednik moge tylko dodać że poza dobrą opinią polskiego nasiennictwa na zachodzi (jak i na wschodzie) nie kończy się tylko na kurtuazyjnej opinii ale prowadzony jest eksport nasion do krajów europy zachodniej - pszenżyto to w tej branży polski hit eksportowy dalej rosliny strączkowe a nawet kukurydza

jeszcze do kolegi @marekgizio - z twojego postu wynika że jak mało kto znasz się na nasiennictwie - a wiesz chociaż w jaki sposób produkowane są nasiona mieszańców kukurydzy ?????? - jesteś w stanie widząc palntacje kukurydzy powiedzieć która jest przeznaczona na ziarno siewne a która nie ????? - albo jakie obowiazują procedury i zabiegi podczas krzyzowania miesząńców ????

Naprawdę uważasz że żeby mieć podstawowe pojęcie o doborze odmian trzeba wiedzieć jak krzyrzuje sie mieszańce, czy tylko sie zgrywasz?
Albo ze muszę pamiętać jaką kiedyś siałem kukurydzę? Nie mam bladego pojęcia jakie odmiany siałem polskie albo KWS czy LG?
Jeszcze w miarę dobrze wychodził LG (32.32, 22,44)ale w tym roku dał 2tony mniej niż pionner więc całkowicie rezygnuje z innych firm.

A co do kozaczenia to jeśli według ciebie pisanie prawdy jest kozaczeniem to ok kozacze.

pytania o krzyżowanie kukurydzy były do ciebie bardziej pod kątem twojego stwierdzenia cytuję "Poprostu troche trzeba mieć pojęcia o tym co się robi" więc wychodziłem z załozenia że kto jak kto ale Ty powinieneś się na tym znać

sprawa druga to taka ze skoro Hubert sobie taką filozofię przyjął to moim zdaniem - jego sprawa - nie nazywał bym jego działania głupim tak jak ty to zrobiłeś tylko skoro już "mało inteligentnym" lub "niewłaściwym"

Hmm? Może rzeczywiście źle sformułowałem argumenty, ale to nie zmienia faktu, że na naszych ziemiach lepiej plonuje kukurydza z Kobierzyc. Zawsze siejemy odmiany nie przekraczające 220 FAO, gdyż mikroklimat podlasia charakteryzuje się mniejszą ilością dni wegetacji.
Zadałem pytanie czy ,,narodowość''- pochodzenie odmian może mieć związek z ich plonowaniem w różnych regionach Polski, każdy widzi jaką dostałem odpowiedz. Moim zdaniem @marekgizo więcej wprowadza zamieszania na forum niż korzyści. Tyle...

EDIT:

@MECANIZATOR nie nazywał bym jego działania głupim tak jak ty to zrobiłeś tylko skoro już "mało inteligentnym" lub "niewłaściwym"

Czyli, że moją teorie powinienem jak najprędzej zagrzebać? :P
To z innej beczki: Francuskie odmiany hodowane są w Polsce czy we Francji?

sprawa wygląda w ten sposób że - "narodowość" może mieć wpływ na takie czynniki jak odpornośc na różne czynniki (niska temperatura, susza itd) ale jeśli chodzi o plony to już sprawa genów i potencjału plonowania

@MECHANIZATOR odpowiedz jeszcze na moje ostatnie pytanie

już odpowiedziałem


@HubertOjdana To z innej beczki: Francuskie odmiany hodowane są w Polsce czy we Francji?

Albo jestem ślepy albo nie odpowiedziałeś? Jeśli jestem ślepy to prosze poprawcie mnie...


sprawa wygląda w ten sposób że - "narodowość" może mieć wpływ na takie czynniki jak odpornośc na różne czynniki (niska temperatura, susza itd) ale jeśli chodzi o plony to już sprawa genów i potencjału plonowania

to jest odpowiedź na twoje pytanie odnosnie "narodowiści"

a co do "francuzkich" odmian hodowanych w polsce to nie umiem ci odpowiedziec bo to jest akurat słodka tajemnica producenta - zapewne jeśli mają w polsce oddzały to tam produkują przynajmniej część nasion

Prościej i zrozumialej można było napisać: TAK, odmiany francuskie hodowane są we Francji


U nas tez jeszcze nie ma cennika (wiadomo jeszcze załątwianie formalnosci w S.O.N-ach) - ale z bieżących informacji mogę powiedzieć tylko tyle ze jest sporo zainteresowanych kupnem i listy z zamówieniami z dnia na dzień się wydłózają - jak bede miał cennik naszej oferty to zamieszcze - narazie mogę podać tylko ofertę "Wiosna 2008"

Jęczmień jary - Refren, Blask, Justina
Owies - Bohun, German
Pszenica jara - Raweta
Pszenzyto jare - Migo, Kargo, Dublet
Żyto jare - Bojko
Proso - Jagna
Groch - Medal, Milwa, Marych*, Merlin* (*-jadalne)
Łubin Wąskolistny - Bojar, Kalif, Graf, Cezar, Boruta, Zeus, Baron, Mirela
Łubin Żółty - Lord, Parys
Łubin Biały - Butan, Boros
Facelia Błękitna - Stala
mamy jeszcze w ofercie mieszanki łubinowo-zbożowe

a co do pytania czy opłaca się kupować kwalifikowany materiał siewny odpowiadam zdecydowanie TAK - ponieważ kupujac materiał kwalifikowany ma sie do czynienia z ziarnem które:
- jest wyrównane i przebadane pod wzgledem Masy Tysiaca Ziaren co ułatwia ustalenie wymaganej ilosci wysiewu
- jest wolne od nasion chwastów i zarodników chorobotwórczych
- jest przebadane pod wzgledem siły kiełkowanie co ułatwia ustalenie wymaganej ilosci wysiewu
- przewaznie jest juz zaprawione co eliminuje ten zabieg u rolnika
- i co chyba jest dość ważne posiadając fakture za nasiona w razie jakichś komplikacji z zasiewm mozna złożyć reklamację

Napisałem już w innym temacie ale jeszcze tu sie wypowiem że owszem opłaca sie kupić materiał siewny ale w rozsądnej cenie .Jak mi zaproponowano łubun Zeus po 2700zł/t gdzie w tamtym roku było 2400/t to ja sie pytam czy kogoś po*****o?I kto tu zgarnie te dopłate 65euro?Znowu nie rolnik.Swój łubin musze sprzedać za jakieś 600-700zł a przy wudajności 1.5t to daje 950zł z ha a sam zakup nasion to 600zł .To w tym przypadku niema sensu zakupu nasion łubinu z papierm.Co innego zakup zbóż po 1100-1200zł jest jak najbardziej do przyjęcia.

Niewiem czy Amerykańska firma (pionner) ma hodowle w polsce ale na 100% odmiany które sie kupuje w polsce nie przyjeżdzają z USA. Prawdopodobnie są produkowane w niemców albo francózów. I napewno odmian hodowanych w USA nie kupi się w polsce bo tam sieje sie FAO grubo powyżej 300. Pionner ma inne odmiany na USA, Brazylię i inne na Włochy czy Litwę. Te które są u nas są hodowane na nasz klimati do niego są dostosowane.
Dokładnie tak samo jest z innymi firmami.

Mało tego nie tylko do krajów się to odnosi ale też do regionów. Np. w polsce też są regiony o innych zaleceniach np na północy nie sieje sie FAO 290 a na południu jak najbardziej.
Tak więc dostosowanie odmian jest o wiele bardziej starnanne niż tylko w odniesieniu do kraju. Więc spokojnie można siać odmiany francuskie czy Amerykańskie w polsce. A z moich doświadczeń polskie są o wiele mniej konkurencyjne do francuskich a już napewno do amerykańskich.
I uważam że Pionner ma odmiany bardziej dostosowane do naszego klimatu niż polskie odmiany.


pytania o krzyżowanie kukurydzy były do ciebie bardziej pod kątem twojego stwierdzenia cytuję "Poprostu troche trzeba mieć pojęcia o tym co się robi" więc wychodziłem z załozenia że kto jak kto ale Ty powinieneś się na tym znać

MECHANIZATOR --> znajdź zdanie gdzie powiedziałem że krzyrzuję odmiany. Nigdy nic takiego nie powiedziałem, co najwyżej powiedziałem że wiem jak sie dobiera odmiany.

Jezu chłopie czy Tobie trzeba każdy post tłumaczyć osobno? @ Mechanizator zadał Tobie proste pytanie na które nie odpowiedziałeś, a jak sam wcześniej napisałeś w innych tematach unikanie odpowiedzi na pytanie świadczy o braku wiedzy.


@MAREKGIZIO
Jak ktoś się nie zgadzał to poprosiłem o konkrety ale jakoś nikt nie miał. Nie lubię jak ludzie wciskaja głupotę i tyle. A to akurat bardzo łatwo udowodnić przepytujac.


To pytanie zadał Ci Mechanizator


@ MECHANIZATOR
a wiesz chociaż w jaki sposób produkowane są nasiona mieszańców kukurydzy ?????? - jesteś w stanie widząc palntacje kukurydzy powiedzieć która jest przeznaczona na ziarno siewne a która nie ????? - albo jakie obowiazują procedury i zabiegi podczas krzyzowania miesząńców ????


Marek napisałeś też, że masz papier na dyslekcje, a może masz jeszcze papier na czytanie ze zrozumieniem, na to, że to też sprawia Tobie trudność. To już nie pierwszy raz kiedy czytasz bez zrozumienia ( podać przyklad ? ) ?

Niewiem o co ci chodzi ale odpowiedz na pytanie czy wiem cokolwiek o krzyżowaniu albo hodowli odmian nasiennych brzmi nie.
Tak samo jak nie mam pojęcia jak produkuje sie samochody, traktory i lodówki i brak tej wiedzy w najmniejszym stopniu nie ogranicza mnie przy prawidłowym wyborze produktu.

Ty naprawdę wierzysz w to że np odmiany Pionnera są dostosowane do klimatu USA i są tam produkowane?

Macie oferty cenowe na nasiona kukurydzy ?

Zapodawać ceny jak kto ma :).

@Deer ja mam, ale w biurze. Jtro z rana postaram się napisać wszystkie ceny jakie mam.
Kobierzyce , LG , odmiany KWSu

cedro 120
claudia 120
buran 120
glejt 120
reduta 132
san 132
blask 151
bosman 151
opoka 159
tk 169
elektra 158
subito 326
gazelle 154
ludixx 162
prexxley 162
taxxi 156
fixxif 156
loxxam 186
taxxoa 184
coxximo 175
touran 243
silvestre 176
bellevue 176
amadeo 258
graneros 176
ronaldino 268
severo 268
torena 164
te wyżej to 50000 a te niżej 80000
PR39H32 310
PR39R86 310
PR39T84 310
oferta OSM Łowicz
którą byście polecili na centralną Polskę i jak według Was cenowo?
Podane ceny w zł.brutto


Temat o cenach ale także i o materiale siewnym, wiec pozwole sobie napisać moje spostrzeżenie i zadać Wam pytanie.
Otóż już 3 rok zauważam prawidłowość przy siewie kukurydzy, że Polskie odmiany plonują lepiej oraz są mniej podatne na wyleganie niż odmiany KWSu (Francuskie) Siejemy kukurydze na ziemiach 3b, 4a, 4b kompleksu pszennego wadliwego i zytniego dobrego. Otóż myślę że odmiany Francuskie są przystosowane do tamtejszego klimatu i specyfiki klimatycznej Francji,wiekszść odmian ma FAO powyżej 200, ponieważ we Frencji długość okresu wegetacyjnego jest dłuższa, w Polsce okres wegetacyjny jest krótszy dlatego te odmiany gorzej wychodzą u nas w Polsce. Natomiast nasze krajowe odmiany są hodowane pod polski klimat,uwzględniając wiele czynników które spotykamy w naszym kraju,np.krótszy niż w Francji okres wegetacji. Czy możecie potwierdzić moją teorie? Czy może u Was ma sie to co napisalem zupelnie inaczej?


Ceny nasion kukurydzy na rok 2010:

Ceny nawozów
Cennik 1
Cennik 2 ELMAR
Cennik 3 KWSu
Cennik 4 KWSu
Cennik 5 ELMAR
Doświadczenia, plony

Wysokie te ceny B)

Wysokie nie licząc 12% rabatu :). Z tym rabatem to ceny względne, no ale zawsze mogłobyc taniej ;).

No rabat dają wszyscy, niestety nie wiem jaki dokładnie gdyż ojciec negocjował cenę

Nasze odmiany kukurydzy są dobre, zgodzę się, że lepsze od niektórych francuskich. A z np. pioneera jakby lepsze - a wyhodowane na Węgrzech, zawsze jest podany kraj pochodzenia na worku. I zawsze lepiej wydać pieniądze na kwalifikaty, niż kupić na rynku.
I przy rabatach to już zdecydowanie lepiej... .

Nie orientowalem sie dokladnie jakie sa ceny poszczególnych nasion, ale wiem ze u nas jeczmien bylo po 110 zl/t

Ja rok temu płaciłem za owies 180 zł za 100 kg a w tym roku to jeszcze nie wiem... <_<